اقتصاد سیاسی ایران

وقت شما به خیر

مدیر سایت : علیرضا هاشمی

← آمار بازدید

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

گزارش

یادداشت و مقاله

آرشیو

جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس با مسئولان دولتی/ احتمال حذف ارز مسافرتی

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گزارش خود از جلسه صحن علنی مجلس از تصمیم مشترک نمایندگان و دولتمردان برای حذف هزینه های اضافی این دو قوه و لغو ارز مسافرتی به غیر از ارز محدود مسافران حج و عتبات عالیات خبر داد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی پس از برگزاری نشست غیرعلنی مجلس با مسئولان دولتی گزارشی از این نشست به خبرنگاران ارائه کرد.
به گزارش مهر، عبدالرضا مصری گفت: با توجه به انباشت سوالات زیادی که مردم از نمایندگان مجلس و دغدغه هایی که در خصوص کالاهای اساسی و نرخ ارز داشتند، جلسه بسیار خوبی از صبح امروز تا ساعت 13:30 با نمایندگان دولت برگزار شد.
مصری تصریح کرد: نمایندگان نقطه نظرات خود را بیان کردند، وزرای اقتصادی دولت نیز از جمله وزیر نفت، اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت، کشاورزی و رئیس کل بانک مرکزی حضور داشتند و گزارش های مبسوطی از عرصه های مختلف ارزی، بانکی، کالاها و وضعیت انبارها ارائه دادند، از اتاق بازرگانی نیز دعوت شد تا به عنوان نماینده بخش خصوصی در جلسه حضور داشته باشد. خوشبختانه جلسه بسیار پربار و خوبی برگزار و تصمیمات خوبی گرفته شد.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی همچنین یادآور شد: چندین تصمیم محوری داشتیم که از جمله آن این بوده که از هزینه های اضافی در همه حوزه ها چه دولت، چه مجلس و چه سایر نهادهایی که از بودجه اعتباراتی دریافت می‌کنند، جلوگیری کنیم.

مصری افزود: مساله دوم گزارش دولتمردان از وضعیت تامین مایحتاج مردم بود که به نظر ما برنامه ریزی خوبی انجام شده و آینده خوبی متصور است. با گشایشی که در واردات انجام شده و تصمیمات بسیار خوبی که گرفته شده است و با توجه به 24 میلیارد دلاری که دولت به واردات کالاهای اساسی اختصاص داده، روند خوب و قابل قبولی در حال طی شدن است.

وی در ادامه افزود: بحث های مبسوطی در خصوص کالاهای تولیدی کشاورزان انجام شد، تمهیداتی برای پیش بینی خرید برنج از کشاورزان صورت گرفت و همچنین بحث ارز مسافرتی بررسی شد که به غیر از ارز سفر عتبات و حج تمتع، ارز مسافرتی ارائه نشود.

مصری اضافه کرد: در این جلسه طبق گزارش ها و اطلاعات ارائه شده وضعیت حساب ارزی نسبت به سال گذشته در همین زمان بسیار خوب ارزیابی شد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: مجلس معتقد بود اگر برخی تمهیدات سریعتر پیش بینی می شد، وضعیت اقتصادی سامان بهتری پیدا می کرد که امیدواریم با ادامه جلسات مشترک بین مجلس و دولت دیگر شاهد کارهای غیرمعقولی نباشیم که موجب افزایش نرخ ها شود.

وی تصریح کرد: عزم همه نمایندگان تعامل با دولت در این مسیر است، احتمال می دهیم با این هماهنگی، همفکری، انسجام و تعاملی که ایجاد شده است در آینده شامل بهبود کسب و کار داخلی و کاهش قیمت ها باشیم.

مصری در پاسخ به سوال خبرنگار مهر که آیا در این جلسه ریشه مشکلات اقتصادی شناسایی شد یا خیر؟، خاطر نشان کرد: اینکه ریشه ها کجاها بوده، خیلی مساله مهمی نیست، مهم این است که راهکارهایی برای رفع مشکلات داشته باشیم. ریشه مشکلات یک بعدی نیست، متغیرهای مختلفی موثر است که مشکلات ایجاد می شود، بعضی از متغیرها از قبل قابل پیش بینی بوده است که انتظار این است که این پیش بینی در زمان مناسب و درست انجام شود، اما برخی متغیرهای مزاحم وجود دارد که عمدتا قابل پیش‌بینی نبوده و ما باید راهکاری برای متغیرهای مزاحم پیدا کنیم که خوشبختانه امروز بیشتر روی این مسائل بحث شد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: راه حل ها در مسیر اجرا به کار گرفته خواهد شد. به عنوان مثال شما در هفته گذشته شاهد آزادسازی واردات گوشت مرغ شده اید در حالی که قبلا خود ما واردات را قطع کرده و نوعی خود تحریمی انجام داده بودیم.

وی یادآور شد: گرانی به تدریج ایجاد شده و تمهیداتی نیازمندیم که به تدریج کاهش یابد. قطعا با جلساتی که تشکیل می شود بسیار امیدواریم که وضعیت اقتصادی بهبود یابد و در آینده ای نزدیک شما شاهد کاهش قیمت‌ها باشید.

طبقه‌بندی موضوعی

آخرین مطالب

لینک‌ها

جستجو

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic