اقتصاد سیاسی ایران

وقت شما به خیر

مدیر سایت : علیرضا هاشمی

← آمار بازدید

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

گزارش

یادداشت و مقاله

آرشیو

جزئیات نشست مشترک دولت و مجلس در شامگاه یکشنبه

در جلسه مشترک اعضای هیئت دولت و نمایندگان مجلس که شامگاه یکشنبه 8 مرداد برگزار شد، رئیس جمهور و رئیس مجلس به تشریح وضع اقتصادی کشور و بررسی راه های برون رفت از شرایط فعلی پرداختند.

لاریجانی، احمدی نژاد و باهنر در دیدار نمایندگان دوره نهم مجلس با رئیس جمهور و اعضای هیات دولت

رئیس جمهور شامگاه یکشنبه در جلسه مشترک اعضای دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط روز کشور گفت: شرایط امروز همدلی، همراهی و هم‌افزایی بیش از پیش توان‌ها و نیروها را می‌طلبد و باید همه در کنار هم کشور را به پیش ببریم.
محمود احمدی‌نژاد اظهار داشت: نباید اینگونه تصور کرد که دولت به تنهایی می‌تواند کارها را به پیش ببرد، بلکه هر فرد و دستگاهی باید در جایگاه خودش به پیشبرد امور کشور کمک کند.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: البته نباید انتظار داشت که مثلاً قوه قضائیه شورای اقتصاد را اداره کند یا نمایندگان مجلس متولی مسایل اجرایی شوند، بلکه باید هر کس در جایگاه خود به وظایفش عمل کند و مهم این است که همه در راستای هم، پشتیبان هم و به نیت هم‌افزایی توان‌ عمومی کشور عمل کنند.
احمدی‌نژاد با بیان اینکه دولت امروز همه توان خود را بسیج کرده و تا روز و ثانیه آخر مانند روز اول کار خواهد کرد، گفت: دشمن فشارهای زیادی به کشور وارد می‌کند و شرایط دشواری ایجاد کرده است که البته انتظاری غیر از او نیست، چرا که تصور می‌کند، گلوگاهی یافته تا از آن ناحیه به کشور فشار وارد کند، اما این همان جایی است که باید یکبار برای همیشه دشمن را از رویکرد و عملکردش مأیوس و پشیمان کنیم.
رئیس‌جمهور ادامه داد: باید دست در دست یکدیگر داده و همه فشارها و سختی‌ها را به فرصت و اهرمی مثبت برای ساختن کشور و تکمیل و تقویت زیرساخت‌ها تبدیل کرد، تا جمهوری اسلامی ایران به قدرتی مستحکم و مقتدر تبدیل شود که دشمن پس از این به خود اجازه اندیشدن به تهدید و تحریم آن را ندهد.
احمدی‌نژاد در ادامه اظهار داشت: البته باید این نکته را در نظر داشت که امور اجرایی را نمی‌توان از مصادر مختلف و از بیش از یک جایگاه اداره کرد و در امر اجرا همه همراهی‌ها و همکاری‌ها باید در طول هم قرار گیرند، چرا که اگر در این عرصه همکاری‌ها در عرض هم قرار گیرند، امور را مختل خواهند کرد.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز کشور به تمرکز مدیریت نیاز دارد، تصریح کرد: همه باید کمک کنند تا مدیریت امور در یک بستر متمرکز شود، تا اگر دشمن سنگی به سوی کشور پرتاب کرد، 10 برابر آن پاسخ دریافت کند، تا از کرده خود پشیمان و برای همیشه از دشمنی با ملت ایران مأیوس شود.
احمدی‌نژاد با تأکید بر اینکه مطمئن هستم به لطف و با یاری خدا از این مقطع عبور خواهیم کرد، گفت: امروز باید به این موضوع فکر کرد که با تبدیل دشواری های امروز به فرصت، اقتصاد کشور را به اقتصادی پویا تبدیل شود تا در بین 10 اقتصاد برتر جهان قرار گیرد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید هزینه‌ها را سامان داد و جلوی هرگونه اسراف و هدر رفتن سرمایه‌ها را مسدود کرد، خاطرنشان کرد: باید صرفه‌جویی در هزینه‌ها را از خود دولت و مجلس شروع کنیم و اجازه ندهیم شیب صرفه‌جویی‌ها در هزینه های عمومی به سوی مردم نیل نماید.
احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه در کشور تمایل شدیدی به استفاده از بودجه عمومی وجود دارد، اضافه کرد: از آنجا که استفاده کردن از بودجه عمومی راحت‌تر از شیوه‌های دیگر تأمین هزینه‌ها بوده است، این رویه در کشور کاملاً باب شده اما دولت با نیت اصلاح این رویه حتی اجرای طرح‌های عظیم مهرماندگار را که همه آنها طرح‌های زیربنایی و مؤثر در ارتقاء تولید، افزایش ثروت و تسریع رشد اقتصادی است، به تبدیل سرمایه‌ها و اموال راکد دستگاه‌ها به پول نقد و سرمایه‌های مولد و استفاده از آنها موکول کرده و کمترین اعتبارات بودجه ای ممکن را به این طرح ها اختصاص داده است.
رئیس‌جمهور با تشکر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای بازگذاشتن دست دولت در تبدیل سرمایه‌های راکد به سرمایه‌های زاینده اظهار داشت: متأسفانه سال گذشته با وجود همکاری و همراهی خوب مجلس، موتور دولت دیر به راه افتاد و تا آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های لازم برای اجرایی کردن این ایده تهیه و ابلاغ شود، سال به پایان رسید، اما تا امروز حجم سرمایه‌های راکد تبدیل شده به پول نقد به بیش از 50 هزار میلیارد تومان رسیده که تا پایان سال به بیش از 70 هزار میلیارد تومان خواهد رسید.
احمدی‌نژاد تصریح کرد: همه باید با صرفه‌جویی در هزینه‌ها و تبدیل اموال راکد به سرمایه‌های مولد، دولت را همراهی کنند و به عنوان مثال مجلس شورای اسلامی نیز از احداث ساختمان‌های جدید که نیازی به آنها ندارد، منصرف شده و همراه سایر دستگاه‌ها تا آنجا که امکان دارد در هزینه‌های جاری و اداری نیز صرفه‌جویی کند.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت در این عرصه پیشگام شده است، خاطرنشان کرد: وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی از سوی دولت مأمور شده‌اند تا اموال مازاد بانک‌ها را شناسایی کرده و با فروش آنها درآمدهای حاصل را در راه پرداخت تسهیلات بانکی به جریان بیندازند.
احمدی‌نژاد تأکید کرد: همه دستگاه‌ها باید بر اساس یک برداشت و تحلیل مشترک از اقتصاد عمل کنند؛ چرا که برداشت‌های متفاوت عملکردها را هم افزا نخواهد کرد و لازم است اعضای دولت و نمایندگان مجلس در جلسه‌ای دیگر بر روی یک طرح به عنوان طرح اولیه بحث و تبادل نظر کرده، آن را چک‌کاری نمایند تا یک برنامه و نقشه راه جامع در عرصه اقتصاد برای اجرا تهیه نمایند.
رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه 4 سال زمان زیادی است، اما خیلی سریع به سر خواهد آمد، گفت: فرصتی که برای خدمت به مردم در اختیار کارگزاران دولت و نمایندگان مجلس قرار گرفته فرصتی استثنایی و ارزشمند است که باید آن را با خدماتی عالمانه، هوشمندانه و خالصانه به مقطعی ماندگار تبدیل کنیم.
مجلس آمادگی اصلاح قوانین برای مهار گرانی‌ها را دارد
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به شرایط به وجود آمده در اقتصاد کشور و گرانی در کالاهای اساسی و مایحتاج عمومی مردم مجلس به‌عنوان نهاد قانونگذاری آمادگی دارد تا در جهت اصلاح امور و کنترل بازار نسبت به اصلاح قوانین با کمک دولت اقدام کند.
به گزارش خانه ملت، علی لاریجانی در مراسم دیدار نمایندگان مجلس با رئیس جمهور و اعضای هیات دولت، افزود: در نظام اسلامی ما که ولی‌فقیه در رأس آن قرار دارد، توفیق خدمت به مردم توفیق بزرگی است که نصیب هر کسی نمی‌شود و مسئولان باید از این فرصت در راستای خدمتگزاری بهره‌مند شوند.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش به بیان حدیثی از امام صادق (ع) اشاره کرد و گفت: امام صادق می‌فرماید «در عرش خدا برای کسانی که به برادر مومن خود خدمت کرده و یا انبوهی را از او بردارند، سایه‌ای افکنده شده است»، بنابراین همه مسئولان باید به این نکته توجه داشته باشند که خدمت به مردم موجب توفیقات الهی برای آنان خواهد شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه خطاب به نمایندگان مجلس و دولت اظهار داشت: همه شما می‌توانید در نشست‌ها و گفت‌وگوهایی که برگزار می‌شود به گوشه‌ای از مشکلات موجود در کشور پرداخته و نسبت به حل آنها اقدامات لازم را انجام دهید.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس نهم به نتایج جلسه غیرعلنی دولت با مجلس در هفته گذشته اشاره کرد و افزود: در جلسه‌ای که با نمایندگان دولت در مجلس داشتیم موارد خوبی بین دو طرف در زمینه مهار گرانی‌ها و وضع اقتصادی کشور بحث و تبادل‌نظر شد که به اعتقاد من باید این نشست‌ها در آینده نیز در جهت رفع مشکلات موجود تداوم یابد.
لاریجانی اظهار داشت: همه ما باید به این موضوع توجه داشته باشیم که کشور در شرایط حساسی قرار گرفته که این نوعی امتحان الهی برای نظام اسلامی محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: وقتی یک ملتی از درون امتحانات الهی سربلند بیرون می‌آید نشان‌دهنده این است که آن ملت در کوران حوادث آبدیده شده و توانایی مقابله با دشمنانش را دارد که ملت ایران نیز امروزه در این موقعیت حساس و خطیر قرار دارد.
عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با بیان اینکه مشکلات موجود اقتصادی در طول تاریخ کشور بی‌سابقه بوده است، گفت: امروزه شاهد مشکلات اقتصادی متعددی در زمینه گرانی کالاهای اساسی و مایحتاج عمومی مردم هستیم اما جنس این مشکلات به نوع دیگری نسبت به سال‌های گذشته تغییر کرده و آن هم صف‌آرایی نظام استکباری در برابر ملت ایران است.
نماینده مردم قم در مجلس نهم در بخش دیگری از سخنان خویش به قابلیت‌های نظام جمهوری اسلامی و ارتقای آن در سال‌های گذشته و پس از حوادث متعدد اشاره کرد و افزود: در سال‌های اخیر قابلیت‌های نظام اسلامی افزایش یافته و چشم‌انداز روشنی با توجه به این قابلیت‌ها برای حل مسائل و رویارویی با نظام سلطه پیش‌بینی می‌شود.
رئیس قوه مقننه تصریح کرد: در شرایط فعلی اقتصادی کشور همه مسئولان باید درک درستی از اقتصاد مقاومتی داشته باشند که بنده معتقدم تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در حمایت از تولید ملی نهفته است که باورسازی آن می‌تواند کشور را به اهداف از پیش تعیین‌شده در زمینه رشد و شکوفایی اقتصادی در تمامی جوانب برساند.
لاریجانی افزود: توجه به رونق بخشیدن به تولید ملی و کنترل تورم و گرانی باید در سرلوحه کارهای دولت و مجلس قرار گیرد تا بتوانیم اوضاع را بیشتر در کنترل خود درآوریم.
وی در ادامه اظهارداشت: دولت باید با همکاری مجلس در تنظیم بازار دقت بیشتری داشته تا شاهد پرش قیمتی در انواع محصولات به‌خصوص محصولات دامی و کشاورزی نباشیم.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در ادامه سخنانش وحدت سیاسی در کشور را مهمترین ابزار برای مقابله با هرگونه تهدیدات خارجی دانست و اظهار داشت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تحریم‌های اعمال‌شده از سوی غرب، وحدت سیاسی در کشور باید بین همه مسئولان حکمفرما شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در شرایط موجود عقل و وظیفه حکم می‌کند که با یکدیگر وحدت و همگرایی بیشتری داشته باشیم تا از نیروها و انرژی‌های موجود به نحو احسن استفاده شود.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: ما در مقابل این صف‌کشی ناجوانمردانه علیه کشور و نظام باید روحیه مقاومت جانانه داشته باشیم، زیرا آنها می‌خواهند اراده ملت را تضعیف کرده و ما را به زانو درآورند.
لاریجانی در همین زمینه ادامه داد: باید همگی دست به دست هم دهیم و با اراده قوی جلوی تحریم‌ها ایستادگی کرده و فرصت مناسبی برای بروز و ظهور اقتصاد در کشور فراهم کنیم.
عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در بخش دیگری از سخنانش به مهمترین دغدغه نمایندگان و کشاورزان در زمینه تولید گندم اشاره کرد و گفت: در حال حاضر شکایاتی از سوی سیلوداران به دلیل خالی بودن انبارهای سیلو از گندم به مجلس می‌رسد در صورتی که براساس برآوردهای موجود سالانه ۱۰ میلیون تن گندم در کشور تولید می‌شود که این مشکل به دلیل نرخ پایین خرید تضمینی گندم از کشاورزان است که دولت باید به این بخش توجه بیشتری داشته باشد.
وی اظهار داشت: مسائل موجود در کشور علاج‌های ساده‌ای دارد و مجلس نیز این آمادگی را دارد تا به کمک دولت و برای کنترل گرانی‌ها، نسبت به اصلاح قوانین اقدام کند.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس یادآور شد: دولت و مجلس باید در هزینه‌های جاری و عمرانی کشور دقت‌های لازم را به خرج داده و نسبت به تخصیص اعتبارات اولویت‌بندی کند.
لاریجانی تصریح کرد: همگان باید بدانیم که در یک سنگر و پشت یک خاکریز قرار داریم و در جهت رفع موانع موجود بر سر راه رشد و تعالی کشور گام‌های اساسی را برداریم.
نماینده مردم قم در مجلس نهم در ادامه افزود: یکی از مشکلاتی که امروزه تولیدکنندگان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند نبود توازن در ارائه تسهیلات بانکی است که بانک مرکزی باید نسبت به این موضوع حساس بوده و به اختصاص تسهیلات به تولیدکنندگان اقدامات لازم را انجام دهد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان سخنانش یادآور شد: امروزه در شرایطی نیستیم که بتوانیم اشتباهات گذشته را تجزیه و تحلیل کنیم بلکه باید با نگاه پدیدارشناسانه وضعیت موجود را بررسی کرده و نسبت به رفع آنها اقدامات لازم را انجام دهیم.

طبقه‌بندی موضوعی

آخرین مطالب

لینک‌ها

جستجو

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات