اقتصاد سیاسی ایران

وقت شما به خیر

مدیر سایت : علیرضا هاشمی

← آمار بازدید

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

گزارش

یادداشت و مقاله

آرشیو

مشروح سخنان رئیس جمهور در دیدار با دانشجویان/ در آرزوی یاران 84 خود هستم

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت به هیچ وجه پیگیری عدالت را رها نکرده و به قول خود با مردم پایبند است، اظهار داشت: پایبندی امروز دولت به عدالت علی‌رغم همه بداخلاقی‌ها، اگر 50 برابر سال 84 نباشد، کمتر از آن نیست.

رئیس جمهور شامگاه پنج شنبه در دیدار نمایندگان تشکلهای علمی و فرهنگی دانشجویی کشور که بیش از سه ساعت به طول انجامید، ضمن ابراز خرسندی از اینکه روحیه آرمانی و عشق به ارزشهای الهی در جوانان دانشگاهی کشور در نقطه اوج است، گفت: امروز از صحبت‌ها و نطق دانشجویان متوجه شدم که شعارها، مطالبات، آرمان‌ها و احساس مسئولیت های جوانان انقلابی ایران عمیق تر و پرشورتر از گذشته ساری و جاری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، محمود احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه اختلاف سلیقه، رای و نظر در کشور وجود دارد، اما باید به گونه‌ای عمل کنیم که با هم کشور را جلو برده و اداره کنیم، اظهار داشت: یکی از شعارهای اصلی دولت اتکا به توده های مردم و توجه به آنان و ارتباط وسیع با بدنه اجتماعی بود، که امروز نه تنها این ارتباط وسیع کاهش نیافته بلکه بنده به عنوان رییس جمهور در هر هفته حداقل 4 جلسه با اقشار مختلف مردم دارم.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه روزانه 30 هزار نامه مردمی به نهاد ریاست جمهوری می رسد و از این میان در زمان‌های مشخص بین 200 تا 300 نامه را شخصاً مورد رسیدگی قرار می‌دهم، تصریح کرد: امروز ارتباط دولت با بدنه اجتماعی مردم در حداکثر سطح خود قرار دارد، اما این بدان معنا نیست که رسیدگی به مسائل و درخواستهای مردم در حد کمال و سطح مطلوب رسیده است، اما تمام تلاش دولت در حداکثر کردن این ارتباط و رفع مشکلات مردم است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه عدالت‌گرایی از دیگر شعارهای دولتهای نهم و دهم بوده و تمام برنامه‌های دولت تاکنون در جهت اجرا و اقامه عدالت بوده است، خاطرنشان کرد: دولت از ابتدا به آرمان عدالت وفادار بوده و امروز نیز بر آن وفادار است و اگر در برخی مواقع روی موضوعی ایستادگی می‌کند و از کسانی دفاع می‌نماید، به خاطر سوگندی است که برای دفاع از عدالت و حق خورده است.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه تولید و سرمایه‌گذاری در بخشهای مختلف تقریبا رشدی جهشی داشته است، اظهار داشت: در بخش بانکی دولت سعی کرده تا بیشترین توسعه منابع را داشته باشد و حجم وسیعی از بنگاه‌های اقتصادی نیز در زمان این دولت شکل گرفته است، اما این به معنای آن نیست که به طور مطلق هیچ کس از این قانون جلو نزده و از خطوط قرمز عبور نکرده است.

رئیس جمهور در پاسخ به انتقادهایی که در خصوص نحوه اجرای اصل 44 قانون اساسی در کشور مطرح می‌شود، گفت: اجرای اصل 44 به عنوان قانون به دولت تکلیف شده و دولت نیز مکلف به اجرای قانون است. در این زمینه نیز دولت تمام تلاش خود را به کار بست تا اجرای این قانون در جهت اجرای عدالت باشد، به گونه‌ای که سهم وسیعی موضوع این قانون، به سهام عدالت اختصاص داده شد.

احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه باید انقلاب و منافع ملی را حفظ کنیم، خاطرنشان کرد: ایستادن در خط مستقیم الهی همانند راه رفتن روی لبه تیغ و شمشیر است و تصور اینکه حفظ نظام و انقلاب کار ساده‌ای است، اندیشه‌ای غلط و نابخشودنی است.

احمدی‌نژاد افزود: در حقیقت دولت بخاطر پایبندی به عدالت مورد هجمه داخلی و خارجی است، اما با وجود همه این فشارها با تمام وجود در کنار مردم و در خدمت آنهاست.

رئیس جمهور تصریح کرد: امروز دولت به دلایل مختلف سکوت اختیار کرده است، اما این به معنای آن نیست که پاسخی برای اتهامات نداشته و یا قبول کرده که در برابر اتهامات مقصر است.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه تعهد دولت به عدالت، پاکی و پاکدستی بوده است، اظهار داشت: در جریاناتی که طی سال‌های اخیر علیه دولت ایجاد شد، هیچ کس نتوانست اثبات کند که دولت به اندازه یک ریال از پاکدستی فاصله گرفته است؛ البته هیچ‌کس کامل و مطلق نیست و قطعاً ضعف‌هایی در بسیاری از امور، از جمله تصمیم‌گیری‌ها وجود دارد، اما این ضعف آنگونه نیست که مطرح می‌شود و اینکه دولت را به سوءاستفاده و حمایت از سوءاستفاده‌کنندگان متهم می‌کنند، هرگز صحیح نیست.

رئیس جمهور ادامه داد: اگر پسر بنده نیز اقدامی خلاف انجام داده و قدمی کج بردارد، با او شدیدتر از کسانی که تخلفات میلیاردی کرده‌اند، برخورد خواهم کرد.

احمدی‌نژاد آزادی را از دیگر ارزش‌هایی دانست که در شعارهای انقلاب و صدر آرمانهای ملت ایران قرار داشته و دولت نیز احیای آن را در دستور کار خود قرار داده است و تصریح کرد: دولت پای آزادی ملت ایستاده است، اما متاسفانه عده‌ای از خط قرمز‌های اخلاقی عبور کرده و شرایط به گونه‌ای شده است که عده‌ای هر حرفی که می خواهند علیه دولت می‌زنند و در برابر آن نیز مصونیت دارند و این سوءاستفاده از آزادی است.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اسلام زیباترین هدیه خدا به بشر بوده و توحید، حق، عدالت و کرامت انسان‌ها بالاترین ارزش‌ها هستند، گفت: علاوه بر دولت بسیاری از نهادها و ارگان‌های دیگر متکفل فرهنگ در کشور هستند.

رئیس جمهور با بیان اینکه طی سالهای گذشته بویژه 1.5 اخیر بسیاری هجمه‌ها و صحبت‌ها علیه دولت بوقوع پیوسته اما دولت بخاطر کشور و منافع ملی هجمه‌ها را تحمل کرده و وارد مجادله نشده است، گفت: عدم پاسخگویی دولت در گذشته و حال به معنای آن نیست که همه آن حرف‌ها و اقدامات درست است، اما هیچ عیبی هم ندارد؛ آبروی ما به فدای انقلاب و ملت ایران.

احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه نبرد اصلی دولت با نظام سلطه، صهیونیسم و آمریکایی است که توسط صهیونیست‌ها اداره می‌شود، با انتقاد از برخی سخنان که دولت را در برابر آمریکا منفعل نشان داده و آن را حاکی از مذاکرات پنهان با آمریکا توصیف کرده اند، گفت: این دولت بیشترین هجمه را علیه نظام سلطه و آمریکا داشته و امروز نیز مذاکره با آمریکا را کار غلطی می‌دانیم، اما در جنگ رسانه‌ای و قدرت، اصل گفتگو را در فضایی عادلانه و با احترام، بر مبنای کرامت و حقوق ملت ایران رد نکرده‌ایم که لازمه این فضا دست بر داشتن آمریکا از رفتارها و سیاست‌های خود در قبال ملت ایران است.

رئیس جمهور با بیان اینکه درست است که دولت در بحث اطلاع‌رسانی ضعف داشته است، اضافه کرد: یکی از اشتباهات ما این بود که تصور می کردیم همانگونه که دولت کار خود را به درستی انجام می دهد، سایر دستگاه ها از جمله دستگاه های اطلاع رسانی نظام نیز به همان ترتیب وظایف خود را انجام می دهند.

احمدی نژاد در پاسخ به انتقاد برخی دانشجویان از تغییر و تحولات بیش از اندازه در دولت و از دست رفتن نیروهای کارآمد، گفت: مطمئناً هر مدیر خوبی که از دولت رفته بهتر از آن جایگزین شده است؛ دولتی که برای اداره کشور برنامه دارد، به تبع آن جابجایی نیز دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در همه بخش‌های کشور چندین برابر دوره‌های گذشته کار صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: دولت تا ثانیه آخر فعالیت خود با همان تعهد روزهای اول کار می‌کند و بنده در هر لحظ‌ه‌ای که احساس کنم همکارانم کشش همراهی با برنامه‌های دولت را ندارند، از آنان برای ادامه همکاری عذرخواهی می‌کنم.

احمدی نژاد با بیان اینکه فضای دانشجویی کشور باید بانشاط پرشور و فعال باشد، اظهار داشت: امروز بسیاری از کارهایی که در دانشگاه‌های کشور انجام می‌شود، مورد قبول نیست و تحت فشار دیگر بخش‌ها انجام می‌شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: دولت به پاکی تعهد داشته و امروز نیز پاک پاک است و نباید با آدرس‌های غلط و حرف‌های بیهوده اذهان را منحرف کرد.

احمدی نژاد در خصوص سیاست خارجی دولت با بیان اینکه هنر دانشجویان این است که چند گام جلوتر را مورد بررسی قرار دهند، گفت: بدون شک ملت‌ها و ملت‌های مسلمان به دنبال عدالت، آزادی و پاکی هستند و این صرفا منحصر به ملت‌های مسلمان هم نیست، اما مسئله مهم این نیست که مردم و ملتها به دنبال انقلاب و تغییرات هستند، بلکه مهم این است که مدیریت تغییرات دست چه کسانی است، همانگونه که اگر در انقلاب اسلامی ایران مدیریت امور در ید الهی امام خمینی (ره) نبود، انقلاب زیر خواسته‌های مارکسیست‌ها و لیبرال‌ها له می‌‌شد.

رئیس جمهور در پاسخ به اینکه چرا از واژه بیداری انسانی بجای بیداری اسلامی استفاده می‌شود؟ گفت: انسان و اسلام هر دو در راستای هم هستند و اسلام جز برای تعالی انسان‌ها نازل نشده است، باید به موازات مطرح کردن چارچوب مطلوب مدیریت جهانی، عدالت، کرامت انسان‌ها و توحید و یگانه‌پرستی را نیز مطرح کنیم.

احمدی نژاد با اشاره به اینکه آمریکا و غرب در پس حوادث منطقه به دنبال نجات رژیم صهیونیستی هستند، گفت: آنها برای رسیدن به مقصود خود تمام گسل‌ها و کینه‌های قومی و قبیله‌ای و طایفه‌ای را فعال کردند و این می طلبد که با تحولات هوشمندانه برخورد کنیم چرا که در غیر این صورت همه حوادث بر علیه ما رقم خواهند خورد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نباید اجازه داد، در منطقه جنگ شیعه و سنی به راه بیندازند و نباید صرفا یک ارگان اخباری از تحولات در منطقه باشیم، گفت: باید به گونه‌ای عمل کرد که در موضع کنترل و هدایت تحولات قرار گیریم.

احمدی نژاد با بیان اینکه امروز زمان همدلی و کار و تلاش است، گفت: عده ای در داخل همه فشار دشمن و تبعات آن را به گردن دولت می‌اندازند و تصور می‌کنند، فرصتی ایجاد شده که بتوانند دولت را مورد هجمه قرار دهند، اما همچنان با تعهد به ملت ایران، در جهت سازندگی و پیشرفت کشور کار می‌کنیم، به گونه‌ای که برخی همکاران بنده در دولت هنگامی که تهمتی به آنها زده می‌شود در قبال آن بر حجم کار خود می‌افزایند.

رئیس جمهور تصریح کرد: دولت نهم و دهم، تنها دولتی است که به هیچ وجه در اقتصاد به صورت زیگزاگی عمل نکرده و از ابتدا برنامه‌‌های خود را به طور روشن دنبال کرده است.

احمدی نژاد خاطرنشان کرد: بنده از روزی که خود را شناختم در فضای انقلاب بودم و امروز نیز به آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب پایبند هستم و تا زمانی که نفس داشته باشم پشت سر جوانان و دانشجویان و ملت ایران انقلابی خواهم بود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه تمامی جریانات و تحولات و حوادثی که در طول عمر انسان و در جوامع مختلف ایجاد می‌شود، یک آزمایش بوده و اصالتی ندارد، گفت: اگر خداوند بخواهد در چشم به هم زدنی همه تحولات را به سامان می‌رساند، اما اگر کسی بین خود و خدا مسیر کمالی و صعودی معنوی را طی نکند، محال است بتواند در جامعه نقش کلیدی و سازنده ایفا کند.

احمدی‌نژاد افزود: مشکل اینجاست، عده‌ای که از غافله کمال بشری جا مانده‌اند، می‌خواهند با زور خواسته‌های خود را به همگان تحمیل کنند.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه باید توجه به مسایل اجتماعی در جامعه بسیار عمیق و روشن باشد، گفت: جامعه دانشجویی ما باید عمیق‌ترین تحلیل‌ها را از فضای اجتماعی داشته باشد.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: شاید امروز فضا آنطور که باید در دانشگاه‌ها پرنشاط نیست، اما این نقص باید توسط دانشجویان و ایستادگی آنها جبران شود، چرا که ارزش‌های الهی و انقلاب امانتی است که به سادگی برای ملت ایران به دست نیامده و چیزی نیست که بخواهد دستخوش آمدن و رفتن جناح‌های مختلف باشد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ایده حکومت برای حکومت متعلق به ملت ایران و انقلاب اسلامی ایران نیست، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران و مسئولیت‌ها و پست‌ها در این نظام تنها برای تحقق آرمان‌هاست و باید این ارزش‌ها در دوران جوانی در اعماق وجود ما نهادینه شود.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه بالاخره امواجی که در خصوص برخی کالاها در کشور ایجاد شده مدیریت می‌شود، گفت:‌ آنچه نگران‌کننده است، مسایلی به مراتب مهم‌تر و بزرگتر است و باید مراقب باشیم که اصل آرمان‌ها و موجودیت انقلابی ما زیر سوال نرفته و به جایی نرسیم که چشم باز کرده و ببینیم همه منطقه علیه ما هستند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه دولت تاکنون برای کاری که انجام نداده مورد سوال نگرفته و تمام آنچه از دولت طلب می‌کنند، برای کارهای است که انجام شده است، در پاسخ به این سخن برخی دانشجویان که اظهار داشتند احمدی‌نژاد دیگر همان احمدی‌نژاد سال 84 نیست، اظهار داشت: همانطور که برخی گفتند، در آرزوی احمدی‌نژاد سال 84 هستند، بنده نیز در آرزوی یاران 84 خود هستم.

پیش از سخنان رئیس‌جمهور 12 نفر از دانشجویان برتر و نخبه و نمایندگان دفتر تحکیم وحدت، شورای صنفی پردیس قم دانشگاه تهران، جنبش عدالت‌خواه دانشجویی، کانون دانشجویی هلال احمر، اتحادیه علمی دانشجویی مهندسین برق تهران، دانشجویان دانشگاه علوم قرآن و حدیث قم و نماینده دانشجویان رشته‌های جهادی دانشگاهی، دبیر تشکیلات جامعه اسلامی دانشجویان، برنده مدال طلای المپیاد ادبی و برخی از فعالان دانشجویی در سخنانی پیشنهادات و نظرات خود را در موضوعات مختلف حمایت از پژوهش‌های دانشجویی، حمایت از زیرساخت‌های تحول در نظام آموزشی، ایجاد شرایط برای تبادل کوتاه‌مدت دانشجویان با دانشگاه‌های سایر کشورها در جهت جلوگیری از فرار مغزها، ارتقاء سطح علمی و ایجاد امکان آشنایی با فرهنگ دیگر کشورها، حمایت از ایجاد صندوق حمایت از اشتغال و ازدواج دانشجویان، اهمیت ترکیب علم و صنعت و فراهم کردن امکانات مناسب برای دانشجویان، توسعه فرهنگ قرآنی و ایجاد ساختارها در زمینه فعالیت‌های قرآنی، گسترش و توسعه پژوهش قرآنی متناسب با نیازهای جامعه اسلامی، ضرورت انس دانشجویان و دانشگاهیان با معارف قرآنی و رشد گفتمان قرآنی در میان اساتید، نگاه ویژه به دانشجویان جهادی و ایجاد شبکه‌های ارتباطی و اطلاعاتی بین جهادگران، حمایت از گروه‌های نوپا و تشکیل اردوهای جهادی، شناسایی و جذب استعدادهای علوم انسانی و ایجاد فضایی برای رشد و پرورش آنها، تخصصی شدن المپیادهای علمی و توجه به منابع خارج از دروس دانشگاهی عنوان کردند.

همچنین دانشجویان مسایلی را درباره اوضاع اقتصادی کشور، تأثیر تحریم‌های بین‌المللی بر اقتصاد ایران، عملکرد دولت در عرصه‌های مختلف اقتصادی و سیاسی از جمله هدفمندی یارانه‌ها و مذاکرات با 1+5، کاهش اطلاع‌رسانی دولت در زمینه خدمات ارائه شده به مردم، موضع جمهوری اسلامی ایران درباره تحولات سوریه و انتقاد از عدم پاسخگویی دولت در زمینه فعالیت‌های انجام گرفته نسبت به سال‌های ابتدایی دولت نهم بیان کردند.

طبقه‌بندی موضوعی

آخرین مطالب

لینک‌ها

جستجو

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic