تبلیغات
اقتصاد سیاسی ایران - توضیحات پورمحمدی درباره پرداخت وام 21 میلیارد تومانی در وزارت کشور
اقتصاد سیاسی ایران

وقت شما به خیر

مدیر سایت : علیرضا هاشمی

← آمار بازدید

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

گزارش

یادداشت و مقاله

آرشیو

توضیحات پورمحمدی درباره پرداخت وام 21 میلیارد تومانی در وزارت کشور

رئیس سازمان بازرسی کل کشور درباره مناقشه بر سر پرداخت 21 میلیارد تومان وام در زمان حضورش در وزارت کشور که از سوی معاون اول رئیس جمهور مطرح شده بود توضیحاتی ارائه کرد.  به گزارش فارس، یکی از حاضران در محل سخنرانی رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: «لازم است برای روشن شدن اذهان عمومی ‌راجع به ماجرای 200 میلیارد تومان که معاون اول ریاست جمهوری درباره شما مطرح کردند، توضیح دهید». 

پورمحمدی گفت: همیشه همین طور است. اولاً از یک کلاغ به چهل کلاغ می‌رسد. فردی که برای نخستین مرتبه این حرف را زد گفته بود 21 میلیارد تومان حالا به مسجد شما که رسید شد 200 میلیارد تومان! یعنی نقداً ده برابر اینجا افزایش پیدا کرد. البته من ساحت این مجلس را بالاتر از آن می‌دانم که وارد این حوزه‌ها شوم ولی چون سؤال شد ناچارم توضیحی ارائه کنم.

وی ادامه داد: آیا در مملکت وام دادن آن هم به محتاجین طبق قانون جرم است؟! پس این همه مؤسسات و صندوق‌هایی که وام می‌دهند مرتکب جرم می‌شوند. بنده زمانی که در وزارت کشور مسئولیت داشتم عده‌ای برای اینکه به بخشی از کارمندانی که عمدتاً ضعیف و جزو کارمندان شرکتی محسوب می‌شدند وام بدهند، نزد من آمده و اعلام کردند قصد خرید زمینی را دارند تا در آن مسکنی برای اعضای تعاونی تهیه کنند.

پورمحمدی افزود: آنان اعلام کردند طبق قانون، وزیر می‌تواند با وام دادن به تعاونی مسکن موافقت کند. من اعلام کردم بروید قانون را بیاورید. طبق ماده 17 قانون تعاون، هر سازمانی اگر منابع مالی داشته باشد می‌تواند برای تهیه مسکن کارکنان خود وام قرض‌الحسنه کوتاه مدت بدهد. من پس از آنکه از صحت قانون اطمینان پیدا کردم پرسیدم که آیا بودجه این کار را داریم؟ گفتند ما سراغ فلان معاونت وزارت‌خانه رفته و آن معاون گفته است می‌تواند چند ماه این پول را در اختیار آنان قرار دهد.

وی ادامه داد: من گفتم چند نفر هستید، آن‌ها اعلام کردند سه هزار و سیصد نفر عضو این تعاونی هستند. گفتند ما 21 میلیارد تومان پول می‌خواهیم تا یک قطعه زمینی را خریده و بعد از آنکه اعضا پول خود را دادند این پول را تسویه کنیم. من نامه‌ای به آن معاونت نوشته و اعلام کردم طبق قانون و مقررات و بعد از بررسی، چنانچه امکانش بود، این مبلغ را به عنوان وام کوتاه مدت سه تا چهار ماهه به تعاونی مسکن کارکنان بدهید.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: این وام پرداخت شد و سه ماه بعد مجدد نزد من آمدند و اعلام کردند خرید زمین به طول انجامید و ما نمی‌توانیم این پول را طی این چهار ماه به وزارت‌خانه پرداخت کنیم و تقاضای چند ماه دیگر کردند. ما نیز نامه‌ای به آن معاونت نوشتیم و گفتیم اگر می‌توانید سه ماه دیگر به کارکنان مهلت بدهید و این کار را اجرا کنید. تمام این مسیر کاملاً قانونی بود. بعد از سه ماه دوم، ما از این وزارت‌خانه بیرون آمدیم؛ یعنی بیرونمان کردند؛ اخراجمان کردند. حال مسئولیت من چیست؟! مگر تمام تعهدات قانونی که یک مقام کشور می‌دهد، نباید مقام بعدی بپذیرد؟! شما از بانک وام می‌گیرید و پس از مدتی، رئیس بانک تغییر می‌کند؛ آیا شما می‌توانید پول بانک را بخورید و به بانک پس ندهید؟!

وی افزود: آیا درست است در نظام ما از یک طرف، ادعای دین‌داری و تقوا کنیم و بعد بگوییم آقایی آمد 21 میلیارد تومان را به صورت غیرقانونی از وزارت‌خانه‌اش خارج کرد و هنوز بعد از چهار سال پس نداده است؟! این اخلاق دشمنان ما است؛ دشمنان ما از این روش و اخلاق استفاده می‌کنند. چرا تهمت، دروغ، افترا گناه کبیره است؟ برای اینکه بسیار زشت و ناروا است. چرا این طور حرف زده می‌شود؟! چرا از اخلاق دشمنان اسلام و انسانیت برای ضربه به رقیب استفاده می‌شود؟!

وی خاطرنشان کرد: همان شب که این ادعا از زبان این مسئول مطرح شد تعاونی وزارت‌خانه اطلاعیه‌ای داد مبنی بر اینکه این پول طبق قانون گرفته شده و 11 میلیارد آن نیز به آن وزارت‌خانه پس داده شده است؛ این در حالی است که برای پس دادن بقیه پول کارشکنی شده و خواستار آن شدند که آن مسئول برای حل مشکل اقدام کند.

طبقه‌بندی موضوعی

آخرین مطالب

لینک‌ها

جستجو

نویسندگان