تبلیغات
اقتصاد سیاسی ایران - روند نزولی قیمت ارز ادامه می‌یابد/ توقف فاز دوم به معنای قطع یارانه‌ها نیست
اقتصاد سیاسی ایران

وقت شما به خیر

مدیر سایت : علیرضا هاشمی

← آمار بازدید

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

گزارش

یادداشت و مقاله

آرشیو

روند نزولی قیمت ارز ادامه می‌یابد/ توقف فاز دوم به معنای قطع یارانه‌ها نیست

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه بانک مرکزی مشکلی برای تأمین مایحتاج ارزی کشور ندارد،‌ اما ارز دلالان را تأمین نخواهد کرد، گفت: روند نزولی قیمت ارز ادامه خواهد داشت. مصباحی مقدم همچنین با بیان اینکه جلوگیری از فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به معنای قطع یارانه‌های پرداختی به مردم نیست، گفت: مجلس و دولت باید با اتحاد و هماهنگی کشور را در مسیر درست اقتصادی هدایت کنند.

به گزارش فارس، حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در حاشیه جلسه علنی امروز(یکشنبه) مجلس در جمع خبرنگاران به نوسانات اخیر بازار ارز اشاره کرد و گفت: اکنون هیچ مشکلی برای تأمین نیازهای اساسی کشور در حوزه ارز نداریم.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی تمام نیازها و مایحتاج ارزی کشور را تأمین خواهد کرد، افزود: حتی برای دانشجویان غیر بورسیه‌ای و نیازهای اساسی کشور، ارز لازم در بانک مرکزی موجود است و بانک مرکزی آن را تأمین خواهد کرد.

مصباحی مقدم با تأکید بر اینکه بانک مرکزی ارز دلالان را تأمین نخواهد کرد، افزود: بانک مرکزی ارز برای دلالان ندارد و نمی‌تواند افرادی را که به دنبال تبدیل ریال به دلار هستند را تأمین کند چرا که در هیچ کجای دنیا چنین کاری را انجام نمی‌دهند.

وی افزود: افرادی که ماشین‌های مدل بالا می‌خرند و یا کالاهای لوکس نیاز دارند انتظار نداشته باشند که بانک مرکزی ارز آنها را تأمین کند.

مصباحی‌مقدم با تأکید بر اینکه کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم شناسایی شده‌اند و ارز برای تهیه این کالاها تأمین خواهد شد گفت: 37 نوع تقاضا برای کالاهای خرد وجود دارد که بانک مرکزی ارز آنها را تأمین خواهد کرد. 

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به کاهش قیمت ارز در بازار، تصریح کرد: برآورد ما این است که قیمت ارز روز به روز کاهش خواهد یافت، انتظار داریم در روزهای آینده قیمت ارز به قیمت تقریبی 2هزار تومان برسد.

وی با بیان اینکه در هیچ کشوری اجازه نمی‌دهند دلالان وارد بازار ارز شوند و ارز به صورت آزاد خرید و فروش شود، گفت: در کشورهای همسایه ما با توجه به اینکه آنها محدودیت ارزی ندارند اجازه نمی‌دهند ارز در بازار به صورت آزاد جابجا شود، لذا ما نباید اجازه دهیم برخی‌ سر چهارراه‌ها جمع شوند و به مبادله ارز بپردازند.

مصباحی‌مقدم با بیان اینکه تحریم‌ها موجب مشکل ارزی برای کشور نشده است و نخواهد شد، اظهار داشت: تحریم‌ها تنها کار را پیچیده کرده است، چرا که کشور در شرایط تحریم‌ها هیچ مشکلی برای تأمین نیاز ارزی خود ندارد. 

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به برخورد وزارت اطلاعات و دستگاه‌های امنیتی با دلالان ارز گفت: طبق اخباری که ما داریم وزارت اطلاعات و ناجا همراه با دستگاه‌های امنیتی گروهی از دلالان بازار ارز را بازداشت کرده است و ما انتظار داریم این روند همچنان ادامه داشته باشد، چرا که ما باید مراقب باشیم و فضا را کنترل کنیم تا عده‌ای دلال موجب نوسانات ارزی نشوند.

وی افزود: گروهی از دلالان که بازداشت شده‌اند، مبادلات سوری انجام می‌دادند و بین خودشان ارز را خرید و فروش می‌کردند تا بر بازار تأثیر بگذارند. 

مصباحی مقدم در ادامه با اشاره به طرحی که به موجب آن قرار است از اجرای فاز دوم قانون هدفمندکردن یارانه‌ها جلوگیری شود گفت: ما نمی‌خواستیم اینطور شود اما در شرایط کنونی که کشور نیاز به آرامش دارد و باید به مردم اطمینان قلب بدهیم نمی‌توانیم اجازه دهیم تا فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اجرایی شود.

وی با بیان اینکه جلوگیری از فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به معنای قطع یارانه‌های پرداختی به مردم نیست، گفت: مجلس و دولت باید با اتحاد و هماهنگی کشور را در مسیر درست اقتصادی هدایت کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به سؤالی درباره منتفی شدن استیضاح وزیر ورزش گفت: نمایندگانی که از استیضاح وزیر ورزش انصراف دادند دلیلشان حمایت از وزیر و یا رضایت از عملکرد او نبود، بلکه به خاطر مسائل اقتصادی چنین کاری کردند. 

طبقه‌بندی موضوعی

آخرین مطالب

لینک‌ها

جستجو

نویسندگان