اقتصاد سیاسی ایران

وقت شما به خیر

مدیر سایت : علیرضا هاشمی

← آمار بازدید

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :

گزارش

یادداشت و مقاله

آرشیو

واکنش جبهه متحد اصولگرایان به انتشار بولتن های تخریبی

جبهه متحد اصولگرایان با اشاره به انتشار بولتن‌هایی علیه آیت‌الله مهدوی‌کنی و این جبهه آورده‌است: انتظار از گروه‌ها و فعالان انتخابات و رقبا این است که فضایی سالم و به‌دور از تخریب و نفی دیگران فراهم آید.

جبهه متحد اصولگرایان در اطلاعیه‌ای انتشار بولتن‌های تخریبی علیه آیت‌الله مهدوی کنی و جبهه متحد اصولگرایان، راغیر اخلاقی دانست. به گزارش خبرگزاری فارس،  متن کامل این اطلاعیه به شرح ذیل است:

بعد از سخنان اندیشمندانه رهبر حکیم انقلاب در نوزدهم دی مبنی بر رعایت اخلاق در رقابت‌های انتخاباتی و اینکه «رقابت غیر از خصومت است، رقابت غیر از تهمت‌زنىِ متقابل است؛ اینها را باید همه مواظب باشیم. رقابت این نیست که کسى اثبات خود را متوقف بر نفى دیگرى بداند. ... کسانى که وارد عرصه‌ انتخابات می‌شوند، چه از طرف مجریان و مسئولان، چه از طرف کسانى که نامزد می‌شوند، بایستى به آداب و شروط یک حرکت عمومىِ سالم پایبند باشند، متعهد باشند؛ این لازم است.» انتظار از تمام گروه‌ها و فعالین عرصه انتخابات و رقیبان این بود و هست که فضایی سالم، رقابتی و به دور از تخریب و نفی دیگران فراهم آید تا حضور گسترده مردم در انتخابات و انتخاب نمایندگانی شایسته را شاهد باشیم.
متأسفانه هنوز چند روز از بیانات راهبردی مقام معظم رهبری نگذشته است که در روزهای اخیر بولتنی تخریبی به نام یکی از گروه‌های سیاسی - و با شبکه عظیم توزیعی که قطعاً هزینه‌های هنگفتی صرف آن شده است - علیه جبهه متحد اصولگرایان (مورد تأیید حضرت آیت‌الله مهدوی کنی و جامعه روحانیت مبارز و حضرت آیت‌الله یزدی و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم) و نیز برخی اعضای شورای مرکزی منتشر شده است.

ادامه مطلب

انفجار در ایستگاه تقویت فشار گاز لاکان رشت

مدیر عامل سازمان آتش نشانی رشت از انفجار مهیب در ایستگاه تقویت فشار گاز لاکان خبر داد.

مدیر عامل سازمان آتش­ نشانی رشت  در گفتگو با مهر افزود:  در ساعت 12 و 13 دقیقه پنجشنبه 29 دی ­ماه جاری به دنبال تماس پی در پی تعداد زیادی از شهروندان از نقاط مختلف شهر با سامانه­ 125 سازمان آتش­ نشانی و خدمات ایمنی رشت مبنی بر انفجار ایستگاه تقویت فشار گاز لاکان بلافاصله تمامی خودروهای اطفائیه سازمان به همراه 75 تن آتش­ نشان پس از 14 دقیقه در محل حاضر شدند.
محمد علی رفیعی گفت: آتش نشانان با محاصره آتش نسبت به جلوگیری از سرایت شعله­ های مهیب به تاسیسات و کمپرسورها و همچنین خنک کردن این ایستگاه اقدام کردند.
وی همچنین با اشاره به اینکه کارشناسان در حال بررسی علل بروز این حادثه و خسارات ناشی از آن هستند، یادآورشد: متاسفانه این حادثه موجب فوت یکی از کارکنان این ایستگاه نیز شده است.

فرصت بانک مرکزی به دارندگان ارز بدون مدرک خرید

معاون نظارتی بانک مرکزی اعلام کرد : افراد دارای ارز بدون مدرک خرید تا پانزدهم بهمن فرصت دارند تا با سپرده گذاری یا فروش آنها در شبکه بانکی از شمول قاچاق بودن و قوانین پولشویی خارج شوند.
 
ابراهیم درویشی در مصاحبه با واحد مرکزی خبر گفت: پس از ابلاغ بانک مرکزی مبنی برغیر قانونی و قاچاق بودن ارز بدون مدرک خرید ، شمار زیادی از هموطنان که از پیش ارزهای خارجی در دست داشتند و یا برگ خرید آنها مفقود شده است ازاین تصمیم ابراز نگرانی کردند.
وی افزود: در پی این نگرانی ها بانک مرکزی باهماهنگی بانک ها تصمیم گرفت از امروز تا پانزدهم بهمن فرصتی را برای این دسته ازهموطنان ایجاد کند .
معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: افراد دارای ارز بدون مدرک خرید می توانند آنرا در یکی از شعب ارزی بانکهای دولتی یا خصوصی که بیشترین سود را به آنها می دهد سپرده گذاری کنند و بانکها نیزموظف شدند سود سپرده های ارزی را با همان ارز به سپرده گذار پرداخت کنند .وی تصریح کرد: افراد پس از سپرده گذاری  می توانند هر گاه به ارز خود نیاز داشتند آن را برداشت  کنند.
درویشی درباره قیمت خرید ارز در بانک ها نیز گفت: با بانک ها توافق شده است که با نرخ شناور بازار فرعی که امروز برای دلار حدود 1350 تومان است ارز افراد متقاضی فروش را خریداری کنند.
معاون نظارتی بانک مرکزی افزود : بدیهی است پس از پایان مهلت تعیین شده ارزهای مکشوفه قاچاق تلقی و متناسب با مقررات و قانون مبارزه با پولشویی با دارندگان ان برخورد خواهد شد.
وی درباره ارز همراه مسافر نیز گفت : برای مسافران عازم خارج از کشور نیز پس از ورود به سالن ترانزیت فرودگاه های بین المللی باجه های ارزی در نظر گرفته شده است که به صورت شبانه روزی فعال هستند و به ازای هر نفر هزار دلار با نرخ دولتی پرداخت می شود .
درویشی میزان ارزی را که  مسافران خارج از کشور مجازند با خود ببرند پنج هزار دلار به ازای هر نفر اعلام کرد.

اجرای ضوابط جدید واردات و صادرات کالا از اول بهمن

واردات و صادرات کالا با امضای تفاهمنامه ای میان گمرک و سازمان ملی استاندارد از اول بهمن با ضوابط جدید انجام می شود.

بر اساس تفاهمنامه ای که امروز میان نظام الدین برزگری رئیس سازمان ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و عباس معمارنژاد رئیس کل گمرک امضا شد، ضوابط صدور مجوزهای واردات و صادرات کالا تسریع و تسهیل می شود.
به گزارش واحد مرکزی خبر، عباس معمارنژاد در مراسم امضای این تفاهمنامه کاهش زمان انجام تشریفات گمرکی و هزینه تمام شده کالاها را ازمهمترین اثار اجرای این تفاهمنامه اعلام کرد وگفت: متوسط جهانی برای انجام تجارت خارجی 15 روز است که این زمان در کشور ما برای واردات 25 روز و برای صادرات 32 روز است که با اجرای مفاد این تفاهمنامه ضمن نظارت دقیق تر ، این زمان به طورچشمگیری کاهش خواهد یافت.
معاون وزیر اقتصاد افزود: همچنین مجوزهای صادر شده در فضای الکترونیکی مبادله می شود تا ضمن افزایش سرعت انتقال از هر گونه سوء استفاده نیز پیشگیری شود.
رئیس سازمان ملی استاندارد وتحقیقات صنعتی ایران نیز در این مراسم ، زمان بر بودن ترخیص کالاها را یکی از مشکلات عمده بازرگانان اعلام کرد و گفت: با امضای این تفاهمنامه سرعت مبادله کالا میان ایران با دیگر کشورها افزایش می یابد و به ویژه مواد اولیه و کالاهای واسطه ای با کمترین تشریفات وارد کشور می شود.
نظام الدین برزگری افزود: با امضای این تفاهمنامه گمرک می تواند با مجوز شرکت های بین المللی معتبر کالاها را ترخیص کند.

ادامه مطلب

فرهاد دانشجو رسما رئیس دانشگاه آزاد شد

در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی که امروز در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، فرهاد دانشجو با رأی اکثریت اعضای این شورا رئیس دانشگاه آزاد شد.

در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای بررسی تأیید ریاست فرهاد دانشجو در دانشگاه آزاد که بعد از ظهر امروز و به ریاست محمود احمدی‌نژاد رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، فرهاد دانشجو با رأی اکثریت اعضای این شورا به عنوان رئیس دانشگاه آزاد انتخاب شد.
فرهاد دانشجو در دومین جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد که روز چهارشنبه 21 دی در دفتر هیئت امنای دانشگاه آزاد برگزار شد، با رأی اکثریت اعضای این هیئت به عنوان رئیس پیشنهادی دانشگاه آزاد انتخاب شده و به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شده بود.

کارت های معافیت قدیمی تا پایان خرداد 91 اعتبار دارند

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی گفت: کارت های معافیت قدیمی به علت هوشمند سازی کارت ها تا پایان خردادماه سال ۹۱ اعتبار دارد.

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی در مورد طرح تعویض کارت های قدیمی معافیت به کارتهای الکترونیکی هوشمند گفت: به منظور ارائه خدمات مطلوب تر و با سرعت بیشتر به هموطنان و یکپارچه سازی و تصحیح اطلاعات کارت ها،سازمان وظیفه عمومی ناجا، پیشنهاد اجرای طرح تعویض کارت ها را به ستاد کل نیروهای مسلح داد که این طرح با استقبال آنان روبرو شد.
به گزارش مهر، سردار ابراهیم کریمی با تاکید براینکه، اجرای این طرح، کاهش مراجعات مردمی، کاهش هزینه و زمان را برای هموطنان به دنبال دارد، افزود: با تجمیع اطلاعات در این کارت ها، هموطنان از این پس برای تایید اصالت کارت خود به جای مراجعه به پایین ترین رده خدمتی خود، با مراجعه به نزدیک ترین دفاتر خدمات الکترونیک، می توانند اصالت کارت خود را تایید کنند.
کریمی با اعلام اینکه کارت های الکترونیکی هوشمند علاوه براین، قابلیت تعیین اصالت را در خود دارند، توضیح داد: دستگاه هایی در سازمان پیش بینی شده که قادر به خواندن کدهای امنیتی کارت و تایید اصالت آن است.
این مقام مسئول همچنین یکی دیگر از مزایای اجرای این طرح را، دریافت المثنی در صورت مفقود شدن کارت، در کمترین زمان ممکن اعلام کرد و افزود: در حال حاضر در صورت مفقود شدن کارت، به دلیل عدم تجمیع اطلاعات، استعلام و جمع آوری اطلاعات از دیگر سازمانها برای صدورالمثنی، ۶ تا۷ ماه به طول می انجامد، اما با یکپارچه سازی اطلاعات، کمتراز ۱۰ روز صادر خواهد شد.
به گفته جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا، تجمیع اطلاعات در کارت های جدید، علاوه براین منجر به بالابردن ضریب امنیتی کارت به منظور ممانعت از جعل می شود.

ادامه مطلب

فهرست پیشنهادی جمعیت رهپویان به جبهه متحد اصولگرایان

فهرست مقدماتی نامزدهای پیشنهادی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی به جبهه متحد اصولگرایان مشخص شد.

شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی در جلسه شب گذشته (دوشنبه شب)، پس از بررسی اسامی شخصیت های اصولگرا که برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس نهم ثبت نام کرده اند در خصوص 46 نفر به جمع بندی رسید.
یه گزارش فارس، شورای مرکزی جمعیت رهپویان پس از بررسی اسامی پیشنهاد شده به این شورا در بررسی های مقدماتی، بر افراد زیر به عنوان فهرست ابتدایی جهت پیشنهاد به جبهه متحد اصولگرایان به اتفاق نظر رسید :

ادامه مطلب

وزارت خارجه نامه اوباما را تایید کرد

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت که پیام آمریکا به کشورمان از طریق مقامات ترکیه منتقل نشده بلکه از سه طریق به ایران منتقل شده است.

رامین مهمانپرست عصر امروز یکشنبه در حاشیه سخنرانی در جمع کارکنان آموزش و پرورش منطقه 9 تهران درباره پیام ارسالی از آمریکایی‌ها برای ایران، با بیان اینکه این پیام از طریق مقامات ترکیه منتقل نشده است گفت: این پیام از سه طریق منتقل شده، ‌یکی از طریق سفیر آمریکا در سازمان ملل که به سفیر ایران داده شده، از طریق سفیر سوئیس در ایران و از طریق جلال طالبانی رئیس جمهور عراق.
به گزارش فارس، وی در خصوص پاسخ به این پیام اظهار داشت: این موضوع در حال بررسی است و اگر لازم بود پاسخی داده شود به شکل مناسب داده خواهد شد.

نامه علی مطهری به وزارت کشور درباره رد صلاحیتش

علی مطهری در نامه​ای به وزارت کشور نسبت به رد صلاحیتش اعتراض کرد و عدم التزامش به اسلام، قانون اساسی و ولایت فقیه را رد کرد.

متن کامل نامه علی مطهری به وزارت کشور به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
هیئت اجرایی مرکز حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلام شهر
با اهداء سلام، عطف به نامه شماره 395/1/909 مورخ 19/10/90 آن هیئت، مستندات رد صلاحیت اینجانب یعنی بند 1 و 3 ماده 28 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به چهار جزء تحلیل می شود که ذیلا همراه پاسخ هر یک ذکر می گردد:
عدم اعتقاد به اسلام. این دلیل وارد نیست زیرا: اشهد ان لا اله الّا الله و اشهد ان محمدا رسول الله و اشهد ان علیا ولی الله.
عدم التزام عملی به اسلام. این هم وارد نیست زیرا اینجانب در حد توان خود از ترک واجبات و ارتکاب محرمات اجتناب دارم.
عدم وفاداری به قانون اساسی. این دلیل نیز وارد نیست مگر این که مقصود برخی اصول قانون اساسی باشد که کلا در کشور فراموش شده و وفاداری به آن وجود ندارد، مانند برخی اصول فصل سوم قانون اساسی که مشتمل بر حقوق ملت است.
عدم وفاداری به اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه. این هم وارد نیست. البته اینجانب برداشت امثال جبهه پایداری از ولایت فقیه را قبول ندارم. ولایت فقیه را همان طور که شهید آیت الله مطهری گفته اند ولایت مکتب و ایدئولوژی می دانم نه ولایت شخص، و به تعبیر آیت الله جوادی آملی ولایت فقه است و به تعبیر رهبر انقلاب «مرز التزام به ولایت فقیه احکام حکومتی است» یعنی در احکام حکومتی باید اطاعت محض باشد اما در سایر امور هر کس آزاد است که نظر خود را ابراز کند هر چند مخالف نظر رهبری باشد. در احکام حکومتی هم تا قبل از صدور حکم، هر کس مجاز است که نظر رهبری را تغییر دهد، آنچنان که شهید آیت الله مطهری در چند مورد امام خمینی (ره) را نسبت به نظر خود متقاعد کردند و امام(ره) نیز نه تنها ناراحت نمی شدند بلکه ایشان را حاصل عمر و پاره تن خویش نامیدند.

ادامه مطلب

شیوه جدید تعیین حقوق و مستمری بازنشستگی

مدیرکل درآمد حق بیمه صندوق تامین اجتماعی گفت: براساس قانون برنامه پنجم توسعه از این پس حقوق و مستمری بازنشستگانی که حقوق آنان با افزایش غیر عادی در سال های آخر کار روبرو شده است براساس دستمزد بیمه‌شدگان در پنج سال پایانی آنان محاسبه می‌شود.

مدیر کل درآمد حق بیمه صندوق تامین اجتماعی  در گفتگو با مهر افزود: براساس ماده ۳۱ قانون برنامه پنجم توسعه سازمان تامین اجتماعی مکلف شده حقوق و دستمزد بازنشستگان را در صورت افزایش غیرعادی حقوق آنها در دو سال پایانی کار، براساس حقوق پنج سال آخر محاسبه کند. تاکنون حقوق و دستمزد بازنشستگان براساس دستمزد دو سال پایانی آنان محاسبه می شد.
محمد حسین زدا تاکید کرد: این اقدام به منظور برقراری مستمری بازنشستگی با کنترل نرخ رشد حقوق و دستمزد بیمه‌شدگان انجام می شود. وی در مورد ارتقاء شغلی بیمه شدگان نیز گفت: درصورتی که افزایش حقوق سالهای پایانی به دلیل ارتقاء شغلی باشد دو سال پایانی مبنای محاسبه حقوق بازنشستگی است.
به گفته زدا، چنانچه نرخ رشد حقوق و دستمزد اعلام‌شده بیمه‎شدگان در دو سال آخر خدمت آنها بیش از نرخ رشد طبیعی حقوق بوده و با سالهای قبل سازگار نباشد، تنها در این صورت است که برقراری حقوق بازنشستگی بیمه‌شده بر مبنای میانگین حقوق و دستمزد پنج سال آخر خدمت محاسبه و پرداخت می شود.
گفتنی است درصورتی که رشد دستمزد بیمه‌پرداز طبیعی و متعارف باشد، برقراری مستمری براساس دو سال آخر بیمه‌پرداز است و درمورد افرادی که این رشد غیرطبیعی باشد، میانگین دستمزد مشمول کسر حق‌بیمه آخرین پنج سال، مبنای تعیین میزان مستمری است.
همچنین بررسی ارتقاء شغلی بیمه‌شدگان مشمول قانون کار براساس ضوابط اجرایی طرح طبقه‌بندی مشاغل کارکنان مشمول قانون کار و بیمه‌شدگان غیرمشمول قانون کار براساس مقررات استخدامی حاکم بر آنان است.

 
 • تعداد صفحات :9
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 • 4  
 • 5  
 • 6  
 • 7  
 • ...  
 

طبقه‌بندی موضوعی

آخرین مطالب

لینک‌ها

جستجو

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات