اقتصاد سیاسی ایران

وقت شما به خیر

مدیر سایت : علیرضا هاشمی

← آمار بازدید

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :

گزارش

یادداشت و مقاله

آرشیو

"از این پس دلار دونرخی نخواهیم داشت"

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه تمهیدات لازم برای تامین نقدینگی ایام پایانی سال اندیشیده شده است، گفت:‌ از این پس دلار دو نرخی نخواهیم داشت.

رئیس کل بانک مرکزی امروز (یکشنبه) در حاشیه اولین همایش بین‌المللی بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت در جمع خبرنگاران در مورد تامین ارز مورد نیاز مسافران گفت: برای تامین ارز مورد نیاز متقاضیان بانک مرکزی برنامه ریزی کرده است و این موضوع را در دستور کار دارد.
محمد بهمنی با تاکید بر اینکه از این پس دلار دو نرخی در کشور نخواهیم داشت و نرخ دلار همان 1226 تومان است، در مورد حواله ارزی عنوان کرد: تمام بانک‌ها حواله ارزی را انجام می‌دهند و ارز مورد نیاز تمام وارد کنندگان تامین می‌شود.
این مقام مسئول درباره تامین نقدینگی مورد نیاز روزهای پایان سال گفت: تمهیدات لازم برای تامین نقدینگی ایام پایان سال اندیشیده شده است و برای پایان سال با مشکل تامین نقدینگی مواجه نخواهیم شد.
رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که از این پس از افزایش بی‌رویه شعب بانک‌ها جلوگیری می‌شود، افزود: تعداد شعب بانک‌ها باید براساس میزان سرمایه، عملکرد و ارایه اطلاعات شفاف به بانک مرکزی باشد.
بهمنی تاکید کرد‌: بانک‌ها باید اطلاعات درخواستی از سوی بانک مرکزی را به این بانک ارایه کند در غیر این صورت بانک مرکزی مجوز افزایش تعداد شعب را برای آنها صادر نخواهد کرد و در صورتی که عملکرد و سرمایه بانک‌ها مناسب باشد مجوز افتتاح شعب صادر می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: از این پس تمام بانکها برای افتتاح و تاسیس باید شناسایی و کنترل شوند و در صورتی که شرایط آنها محرز باشد، هیچ مشکلی برای تاسیس نخواهند داشت.

 

اسامی 16 کاندیدای جبهه مردمی اصلاحات در تهران

اسامی 16 نفر از کاندیداهای جبهه مردمی اصلاحات در تهران برای انتخابات مجلس نهم اعلام شد. 

به گزارش خبرنگار مهر، اسامی 16 کاندیدای حاضر در فهرست انتخاباتی جبهه مردمی اصلاحات در تهران به شرح زیر اعلام شد:

1- الهه راستگو
2- علیرضا محجوب
3- علی مطهری
4- امیدوار رضایی
5- سید حسین هاشمی
6- سید مرتضی موسوی
7- محمد علی رجایی نیا
8- وهاب عزیزی
9- محمدرضا طاهری
10- سالار حسن زاده
11- ابوالفضل قراخانی
12- حسن خزائی
13- سید کریم السادات مظلوم
14- مهدی سودانی
15- عباس بقایی
16- نصرالله بشار

نرخ رشد اقتصادی سال 89 اعلام شد

وزیر امور اقتصادی و دارایی نرخ رشد اقتصادی کشور در سال 89 را بدون نفت 6.1 درصد و با نفت 5.8 درصد اعلام کرد.

وزیر اقتصاد  امروز (یکشنبه) در هم اندیشی و گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت اعلام کرد: بانک مرکزی نرخ رشد بخش‌های کشاورزی و صنعت ومعدن را نیز در سال گذشته به ترتیب 8.8 و 9.3 درصد اعلام کرده است.
سیدشمس‌الدین حسینی افزود: همچنین نرخ رشد بخش‌های نفت و خدمات به 9.1 و چهار درصد رسید.

فهرست 28 نفره ائتلاف بزرگ اصولگرایان

فهرست 28 نفره ائتلاف فراگیر اصولگرایان با سرلیستی حسن غفوری فرد اعلام شد.

به گزارش فارس، فهرست 28 نفره ائتلاف بزرگ اصولگرایان به سرلیستی حسن غفوری فرد منتشر شد.

کاندیداهای این فهرست عبارتند از:

ادامه مطلب

اسامی فهرست 15 نفره جبهه مردمسالاری در تهران

فهرست انتخاباتی 15 نفره جبهه مردمسالاری در تهران اعلام شد که در این فهرست علی مطهری و حمیدرضا کاتوزیان دو چهره سیاسی اصولگرا مشاهده می‌شود. 

به گزارش خبرنگار مهر، اسامی کاندیداهای حاضر در فهرست انتخاباتی 15 نفره جبهه مردمسالاری در تهران به شرح زیر است:

1- سید حسین هاشمی
2- علیرضا محجوب
3- علی مطهری
4- سهیلا جلودارزاده
5- الهه راستگو
6- حجت الاسلام علی عسگری
7- حمیدرضا کاتوزیان
8- حجت الاسلام محمدرضا جعفری
9- محمد علی رجایی نیا
10- سید مرتضی موسوی
11- سید علی محمد خادمی
12- مصطفی مصطفایی
13- یونس قربانی
14- علیرضا نژاد صاحبی
15- سالار حسن زاده

به گزارش مهر، جبهه مردمسالاری به عنوان مطرح ترین گروه اصلاح طلب در رقابتهای انتخابات مجلس نهم وارد شده است و اسامی 100 کاندیدای خود در شهرستانها را در روزهای آتی اعلام خواهد کرد.

ادامه مطلب

مشروح اظهارات دادستان تهران در دادگاه پرونده فساد بزرگ مالی

بر اساس اسناد موجود در پرونده فساد بزرگ مالی، متهمان مرتکب پرداخت ده ها مورد رشوه به برخی از کارکنان، مدیران بانک‌ها و افراد و برخی دستگاهه ای اجرایی تحت عناوین مختلف شده اند.

دادگاه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ اقتصادی

دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان فساد بزرگ بانکی صبح امروز به ریاست قاضی سراج در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی تهران و با حضور عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران برگزار شد. به گزارش مهر، در ابتدای این جلسه ، دادستان تهران در مقدمه کیفرخواست صادره علیه متهمان گفت:

ریاست محترم دادگاه انقلاب اسلامی تهران

نظام مقدس جمهوری اسلامی که مرهون ایثار جان و مال هزاران شهید و انسان های پاک ضمیر بوده است بر اساس اعتقاد به حق و عدل بنا شده که این معنا در اولین اصل قانون اساسی ایران و نیز اصل سوم همان قانون مورد تصریح قرار گرفته است. اصل سوم دولت را موظف کرده تا همه‌ امکانات خود را صرف ایجاد محیط مساعد برای رشد فضایل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوا، مبارزه با مظاهر فساد و تباهی و ایجاد امنیت قضایی عادلانه برای همه و تساوی عموم در برابر قانون کند و بر همین اساس مقام معظم رهبری به مناسبت‌های مختلف متذکر این بحث شده‌اند که مهم‌ترین آن بیانات ایشان در فرمان هشت ماده‌ی در زمینه‌ی مبارزه با فساد است که به جهت اهمیت فرازهایی از آن ذکر می‌شود:

ادامه مطلب

مشروح دفاعیات متهم ردیف اول پرونده فساد بزرگ مالی

متهم ردیف اول پرونده فساد مالی بانکی گفت: من خودم هم قبول دارم با مدیریت من خلاف‌هایی صورت گرفته است.

دادگاه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ اقتصادی

متهم ردیف اول پرونده فساد مالی اخیر در ادامه دفاعیات خود با بیان اینکه به پرداخت 30 مورد رشوه اعتراف کردم در حالی که موارد پرداختی به آقای «ک» در زمینه امور خیریه بوده است، گفت: همه این مبالغ را در قالب چک پرداخت کردم که حجم آن حدود 2 میلیارد و 450 میلیون تومان بود. به گزارش فارس، وی درباره پرداخت رشوه به یکی دیگر از متهمان پرونده به نام «خ - الف» گفت: به این فرد هم حدود 900 میلیون تومان پرداخت کرده‌ام که برای حفظ سهمیه شمش در فولاد بود. خسروی درباره پرداخت رشوه به مدیرعامل فراری بانک ملی، گفت: خاوری شماره حسابی در کانادا اعلام کرده بود و قرار بود 2 میلیون دلار به حساب او واریز شود اما در پیگیری‌های بعدی متوجه شدم مبلغ 3 میلیون و 109 هزار و 450 دلار به حساب او واریز شده است که قرار بود در ازای پرداخت این مبلغ سقف اعتباری ما را از طریق بانک مرکزی بالا ببرد. پولی که داده شد به این دلیل بود نه برای تنزیل. وی ادامه داد: همچنین برای تنزیل در یکی از بانک‌ها 1.1 درصد کارمزد را به آقای «هـ - س» دادم که برخی تنزیل‌ها را انجام دهد. خسروی درباره ارتباطات میان او و وزارت راه و ترابری گفت: برای اینکه پروژه‌ای را در اختیار بگیریم و 8 هزار نیرو را که نیازمند کار بودند. این پول را پرداخت کردم، قصد خیانت به کشور را نداشتم وگرنه می‌توانستم به راحتی پول‌ها را از کشور خارج کنم.

ادامه مطلب

فهرست 30 نفره ائتلاف کاندیداهای مستقل در تهران

فهرست 30 نفره ائتلاف كاندیداهای مستقل سراسر كشور در تهران اعلام شد. 

به گزارش ایسنا، اسامی افراد مورد نظر ائتلاف كاندیداهای مستقل در تهران به شرح زیر است:

1- علی مطهری نماینده فعلی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی
2- احمد توكلی نماینده فعلی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی
3- علی عباسپور نماینده فعلی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی
4- حمیدرضا كاتوزیان نماینده فعلی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی
5- مهرداد بذرپاش معاون اسبق رییس جمهور و رییس سازمان ملی جوانان
6- حسین مظفر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام
7- حسین رمضانی خردمردی دبیر شورای هماهنگی ائتلاف كاندیداهای مستقل سراسر كشور
8- سید ابوالفضل ابوالفضلی مدرس دانشگاه و فعال در حوزه بانكی
9- نصرت‌الله اكوانیان سابقه مدیریت در ادارات كل صدا و سیمای استان‌ها

ادامه مطلب

وزیر صنعت اسپانیا: ایران برای ادامه صادرات نفت به اروپا 3 شرط گذاشت

وزیر صنعت اسپانیا اعلام کرد ایران برای ادامه صادرات نفت خود به اروپا سه شرط تعیین کرده است که انعقاد قراردادهای بلندمدت ۳ تا ۵ ساله برای فروش نفت یکی از آن هاست.

وزیر صنعت اسپانیا اعلام کرد ایران برای ادامه صادرات نفت خود به اروپا سه شرط تعیین کرده است. به گزارش فارس به نقل از رویترز، خوزه مانوئل سوریا گفت ایران با احضار سفرای ۶ کشور اروپا از جمله اسپانیا و ایتالیا به عنوان شروط خود برای ادامه صادرات نفت به این کشورها خواستار تضمین دریافت پول نفت صادراتی خود، انعقاد قراردادهای بلندمدت ۳ تا ۵ ساله و برداشتن هرگونه حقی برای الغای قراردادهای نفتی از سوی این کشورها با استناد به شرایط فورس ماژور شده است. به گفته وی ایران با فروش نفت خود به اروپا بر اساس قراردادهای کوتاه مدت مخالفت کرده است. بر اساس تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران کشورهای اروپایی از اوایل تیر سال آینده نمی توانند نفتی از ایران وارد کنند. پالایشگاه های اروپایی در این مدت فرصت دارند تا تاسیسات خود را برای واردات نفت از کشورهای دیگر هماهنگ کنند. ضمن این که با سپری شدن فصل سرما ضرورت استفاده از نفت در اروپا کاهش می یابد.

با توجه به این موضوع به عقیده تحلیلگران شرایط کنونی اهرم مناسبی برای ایران است تا خواسته های خود را به کشورهای اروپایی تحمیل کند.ایران در روز چهارشنبه با احضار سفرای ۶ کشور اروپایی ایتالیا، اسپانیا، هلند، فرانسه، یونان و پرتغال شروط خود را به آن ها اعلام کرد. برخی منابع خبری از توقف صادرات نفت ایران به این کشورها خبر داده اند اما منابع رسمی تاکنون آن را تایید نکرده اند. وزیر صنعت اسپانیا در ادامه مدعی شد کشورش برای جایگزینی نفت ایران مشکلی ندارد و ترتیباتی را برای تامین نیاز خود از کشورهای دیگر به ویژه عربستان، روسیه و عراق پیش بینی کرده است.

ادامه مطلب

مشروح سخنان توکلی در نشست دفتر تحکیم وحدت

نماینده مردم تهران در مجلس ضریب مشارکت بالای مردم در انتخابات را دارای موهبت‌های فراوان برای کشور دانست و از آن به عنوان عامل اصلی افزایش ضریب امنیت ملی در ایران یاد کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ظهر امروز پنجشنبه با حضور در چهارمین نشست شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت در سال 90 که در دانشگاه علامه‌طباطبایی در حال برگزاری است، طی سخنانی اظهار داشت: وقایع پیش و پس از رأی‌گیری انتخابات دهم ریاست‌جمهوری در سال 88 تفاوت فاحشی با یکدیگر داشت و از جهاتی نیز شباهت‌هایی در آن وجود داشت. به گزارش فارس،‌ احمد توکلی انتخابات سال 88 را گسترده، مطلوب و با آزادی‌های لازم توصیف کرد و گفت: در این انتخابات طرفین به صورت جدی و مؤثر و در عین حال عاقلانه رفتار کردند که همه این فاکتورهای مثبت نتیجه انقلاب اسلامی است. توکلی فاکتورهای مثبت انتخابات سال 88 و ضریب مشارکت بالای مردم را دارای موهبت‌های فراوان برای کشور دانست و همین فاکتورهای مثبت را عامل اصلی افزایش ضریب امنیت ملی در ایران برشمرد و در عین حال گفت: متأسفانه حوادث بعد از انتخابات موجب از بین رفتن برخی از این فاکتورهای مثبت شد و سرمایه‌هایی هدر رفت و حتی منافع ملی در خارج آسیب دیده و طمع‌هایی برانگیخته شد.

وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: به رفتارهای نامعقول احمدی‌نژاد در مناظرات کاری ندارم که البته به نظرم زمینه‌ساز تخلفات و عصبانیت برخی‌ها بود اما میرحسین موسوی قوی‌ترین حرفی که در مورد احمدی‌نژاد زد این بود که وی قانون‌شکن است؛ ‌در واقع قانون‌شکنی مهمترین و بزرگ‌ترین ایراد احمدی‌نژاد است.

ادامه مطلب

 
 • تعداد صفحات :6
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 • 4  
 • 5  
 • 6  
 

طبقه‌بندی موضوعی

آخرین مطالب

لینک‌ها

جستجو

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات