اقتصاد سیاسی ایران

وقت شما به خیر

مدیر سایت : علیرضا هاشمی

← آمار بازدید

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :

گزارش

یادداشت و مقاله

آرشیو

مرتضوی مدیر عامل صندوق تامین اجتماعی شد

سعید مرتضوی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان مدیر عامل جدید صندوق تأمین اجتماعی معرفی شد. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، در مراسمی با حضور وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی، جمعی از مسئولان این وزارتخانه و نمایندگان جامعه کارگری برگزار شد، سعید مرتضوی به عنوان مدیرعامل جدید صندوق تأمین اجتماعی کشور معرفی شد. صندوق تأمین اجتماعی کشور در دو ماه گذشته با سرپرستی موسویان اداره می شد و پیش از وی نیز  رحمت الله حافظی مدیر عامل این صندوق بود. گفتنی است پیشتر، تعدادی از نمایندگان مجلس مخالفت خود را با انتصاب مرتضوی به این سمت ابراز کرده بودند.

جزئیات سومین جلسه دادگاه متهمان فساد بزرگ بانکی

سومین جلسه محاکمه تعدادی از متهمان فساد مالی اخیر در شعبه اول دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی ناصر سراج برگزار شد.

سومین جلسه دادگاه مفسدان اقتصادی

به گزارش فارس، در این جلسه، فقط ۱۸ نفر از متهمان در دادگاه حضور داشتند و ۱۴ نفر بقیه به دادگاه نیامدند؛ همچنین حدود ۱۰ نفر از وکلای مدافع در دادگاه حضور داشتند.

"ریاحی" وکیل جدید مه‌آفرید امیرخسروی در دادگاه
غلامعلی ریاحی، وکیل جدید مه‌آفرید امیرخسروی متهم ردیف اول پرونده فساد مالی، دقایقی قبل در دادگاه حاضر شد. این وکیل دادگستری پیش از این در تاریخ 22 آذر، پس از انصراف بهرام بهرامی از وکالت امیرخسروی و پیش از پذیرش این مسئولیت توسط شعبانی آمادگی خود را برای دفاع از امیرخسروی اعلام کرده بود. ریاحی می‌گوید که با پذیرش وکالت امیرخسروی توسط شعبانی، وکیل سابق امیر خسروی موضوع وکالت وی مسکوت ماند اما اکنون با استعفای دومین وکیل و بر اساس خواست متهم ردیف اول اختلاس بزرگ و خانواده او، وکالت نامبرده را پذیرفته است. غلامعلی ریاحی پیش از این وکالت فائزه هاشمی را هم برعهده داشته است.
 

ادامه مطلب

حداقل دستمزد کارگران در سال 91 تعیین شد

شورای عالی کار در نشست بعدازظهر امروز چهارشنبه خود حداقل دستمزد سال آینده کارگران و مشمولان قانون کار را با 18 درصد افزایش نسبت به سالجاری 389 هزار و 754 تومان تعیین و تصویب کرد.

شورای عالی کار متشکل از نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در نشست امروز بعدازظهر چهارشنبه خود حداقل دستمزد سال آینده میلیونها کارگر و مشمول قانون کار را تعیین و تصویب کرد. بر پایه این گزارش، حداقل دستمزد سال 91 که باید از سوی بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی مختلف کشور اجرا شود، به میزان 389 هزار و 754 تعیین و تصویب شد.
آخرین حداقل دستمزد در اسفندماه سال 89 به تصویب شورای عالی کار رسیده بود که میزان آن برای اجرا در سال جاری 330 هزار و 300 تومان بود.
در همین حال، بن نقدی کارگری هم از 28 به 35 هزار تومان افزایش یافت، ضمن اینکه پایه سنواتی روزانه 250 تومان تعیین شد.

واکنش رئیس قوه قضائیه به تشکیل هیئت نظارت بر قانون اساسی

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر غیر قانونی بودن هیئت نظارت بر قانون اساسی گفت: قوه قضائیه اجازه ورود بازرسان و اعضای هیئت نظارت بر قانون اساسی به دستگاه قضایی را نخواهد داد.

رئیس قوه قضائیه در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی به تشکیل هیئت نظارت بر اجرای قانون اساسی اشاره کرد و افزود: بحث تشکیل هیئت نظارت بر اجرای قانون اساسی بحث پرسابقه‌ای در نظام جمهوری اسلامی ایران است و روسای جمهور سابق نیز گاهی به دنبال توسعه اصل 113 قانون اساسی بوده‌اند، اما این مسئله با توجه به بحث نظارت و پایش این هیئت درخصوص تمام دستگاه‌ها بحث درست و قابل قبولی نیست چرا که قانون اساسی به اصل تفکیک قوا نظر دارد و هیئت نظارت بر قانون اساسی آنگونه که بخواهد بر تمام دستگاه‌ها نظارت کند، خلاف قانون اساسی است. به گزارش اداره کل روابط عمومی و تشریفات قوه قضائیه، آیت‌الله آملی لاریجانی تاکید کرد: قوه قضائیه اجازه ورود بازرسان و اعضای این هیئت به دستگاه قضایی را نخواهد داد. وی افزود: نفس تشکیل این هیئت اگر جنبه مشورتی داشته باشد اشکالی ندارد اما این طور نیست که این هیئت بتواند بر کار دستگاه‌های دیگر ورود کند و اکیداً اعلام می‌کنیم ما در قوه قضائیه اجازه چنین کاری را به آنها نخواهیم داد.

ادامه مطلب

انتصاب اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام

رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی ترکیب جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای یک دوره پنج ساله دیگر معرفی کردند.

 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله خامنه ای، متن حکم ایشان به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
پروردگار متعال عزّشأنه را سپاس می گویم که مجمع تشخیص مصلحت موفق شد دوره ی پنج ساله ی دیگری را با عنایات الهی و با کارنامه ای قابل قبول پشت سر بگذارد که امید است آثار و منافع اقدامات قانونی مجمع به شکل شایسته ای در مبادی مدیریتی کشور – قوای سه گانه و نیروهای مسلح و سایر دستگاهها – به بار نشیند و همگان نتایج آن را مشاهده کنند.
ضمن تشکر از همه ی آقایان اعضای محترم، ریاست و دبیرخانه مجمع برای دوره ی پنجساله جدید شخصیت های حقوقی و حقیقی نامبرده در زیر را با ریاست جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای هاشمی رفسنجانی تعیین می کنم:

ادامه مطلب

جلسه طرح سوالات نمایندگان از رئیس جمهور برگزار شد

جلسه چهارشنبه مجلس که به بررسی طرح سوال از رئیس جمهور اختصاص داشت، برگزار شد. در این جلسه ابتدا علی مطهری به تشریح سوالات نمایندگان پرداخت و سپس رئیس جمهور به سوالات پاسخ داد. مشروح اظهارات علی مطهری و نیز پاسخ های رئیس جمهور را می توانید از لینک های زیر مطالعه کنید.

مشروح اظهارات علی مطهری در تشریح سوالات نمایندگان مجلس

مشروح اظهارات رئیس جمهور در پاسخ به سوالات نمایندگان

اطلاعیه سازمان هدفمندی درباره انصراف از دریافت یارانه

سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در اطلاعیه‌ای آورده است: انصراف سرپرستان خانوارهای مورد نظر از دریافت یارانه می‌تواند دولت و ملت بزرگ را در انجام وظایف و مسئولیت‌های اجتماعی بیش از پیش یاری کند.

سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در اطلاعیه‌ای آورده است: انصراف سرپرستان خانوارهای مورد نظر از دریافت یارانه و افزایش سهم طبقات کم درآمد از این محل می‌تواند دولت و ملت بزرگ را در انجام وظایف و مسئولیت‌های اجتماعی بیش از پیش یاری کند. در ادامه اطلاعیه سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها آمده است: اکنون که پس از گذشت 15 ماه از کار بزرگ و ماندگار ملت و همبستگی عظیم و بی‌نظیر ملی در اجرای موفق قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، شاهد آثار مثبت آن در زندگی مردم و اقتصاد کشور هستیم، به اطلاع می‌رساند که ادامه تحولات با سرعت بیشتری دنبال خواهد شد.

بدیهی است هدف نهایی اجرای این قانون، عدالت و پیشرفت جامعه است که سرلوحه تمامی برنامه‌های اقتصادی کشور خواهد بود لذا در این زمینه توجه هموطنان عزیز را به موارد زیر معطوف می‌دارد:

ادامه مطلب

رشد 13 درصدی ارزش بازار سرمایه در سال 90

مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد: ارزش بورس تهران امسال 13 درصد رشد داشته و از 111 هزار میلیارد تومان به 126هزار میلیارد تومان رسیده است.

مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران با اشاره به اینکه پارسال یکسری از وجوه نقد به دلیل سرمایه گذاری در بازارهای رقیب، به طور موقت از بورس خارج شده است ، افزود: با وجود این اتفاق ها ، وضع بورس در سال 90 خوب بوده است، بازار سرمایه پتانسیل های لازم برای سودآوری شرکت ها دارد. حسن قالیباف اصل  خاطرنشان کرد: امسال 20 درصد سود صنایع افزایش پیدا کرد اما قیمت سهام بالا نرفته است. نسبت سود به قیمت در بازار افت پیدا کرده که این امر به عنوان یک پتانسیل رشد برای سال های آینده به حساب می آید. امسال ارزش اسمی بازار حدود 11 هزار میلیارد تومان افزایش داشته و به 44 هزار میلیارد تومان رسیده است.
قالیباف اصل با اشاره به اینکه با عرضه سهام شرکت کارت اعتباری ایران کیش تعداد شرکت های پذیرفته و عرضه شده در بورس به 8 شرکت می رسد ، اظهار داشت : امسال توانستیم شرکت های بزرگی همچون نفت و گاز پارسیان را با موفقیت وارد بازار سرمایه کنیم و برنامه داریم در سال آینده 15 شرکت دیگر را در بورس پذیرش کنیم.
شرکت های پذیرفته شده داخلی و خارجی دربورس کالای ایران برای عرضه انواع کالاها ، امسال به 261 شرکت افزایش یافته است.
مجموع شرکت های پذیرفته شده در بورس کالا شامل 197 شرکت داخلی و 64 شرکت خارجی است. همچنین از میان شرکت های خارجی پذیرش شده، 41 شرکت در تالار محصولات صنعتی و معدنی و 23 شرکت در تالار فرآورده های نفت و پتروشیمی فعال است.
99 شرکت داخلی در حوزه محصولات صنعتی و معدنی، 57 شرکت در حوزه محصولات پتروشیمی و 41 شرکت در حوزه محصولات کشاورزی به عرضه انواع کالا می پردازند.
تاکنون 182 قلم انواع کالاهای مختلف در 11 گروه اصلی و 55 زیرگروه در بورس کالای ایران پذیرش شده است که در صورت راه اندازی تابلوی دوم معاملات در این بورس به زودی پذیرش کالاها در این شرکت افزایش چشمگیری خواهد یافت.

 

واردات 90 میلیون دلاری سیگار در 11 ماه امسال

در 11 ماهه امسال شش هزار تن سیگار به ارزش 90 میلیون دلار وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 70.64 درصد از نظر ارزشی رشد داشته است.

در حالی که طی 11 ماهه سال 89، میزان واردات سیگار به کشور چهار هزار تن به ارزش 53 میلیون دلار بود، این میزان در مدت مشابه سال جاری به رقم شش هزار تن به ارزش 90 میلیون دلار رسیده كه نشان می‌دهد از نظر وزنی 58.44 درصد و از نظر ارزشی 70.64 درصد افزایش یافته است. به گزارش ایسنا، سه كشور عمده مبدا واردات سیگار به كشور در این مدت سوییس، امارات متحده عربی و کره بوده است كه میزان واردات از سوییس 4495 تن به ارزش 83 میلیون و 222هزار دلار بوده و این کشور به لحاظ وزنی 77.84 درصد و به لحاظ ارزشی 92.11 درصد از سهم کل واردات سیگار را به خود اختصاص داده است. همچنین دراین مدت امارات 696 تن سیگار به ارزش سه میلیون و 695 هزار دلار به کشورمان صادر کرده است كه از نظر وزنی 12.06 درصد و از نظر ارزشی 4.09 درصد از سهم کل واردات سیگار به ایران را به خود اختصاص داده است. میزان واردات از جمهوری کره نیز در این مدت 522 تن سیگار به ارزش دو میلیون و 899 هزار دلار بوده كه بر این اساس سهم كره از کل واردات سیگار به كشورمان به لحاظ وزنی 9.05 درصد و به لحاظ ارزشی 3.21 درصد بوده است. به گزارش ایسنا میزان واردات سیگار از سایر کشورها در 11 ماهه سال، 61 تن به ارزش 532 هزار دلار بوده است که از نظر وزن 1.05 درصد و از نظر ارزش 0.59 درصد از سهم کل واردات سیگار به کشورمان را نشان می‌دهد.

سراتو جایگزین ریو می شود

قائم‌ مقام مدیرعامل شرکت سایپا خبر داد: با مخالفت شرکت کیا با نصب ایربگ بر روی خودرو ریو تولید این محصول در سایپا از دوشنبه 22 اسفند متوقف و سراتو محصول دیگر شرکت کیا جایگزین آن می‌شود. 

قائم‌ مقام مدیر عامل شرکت سایپا  با بیان این مطلب افزود: با توجه به عدم موافقت شرکت کیا با نصب کیسه هوا بر روی ریو مهلت تولید این خودرو تا پایان امسال تعیین شده بود که روز گذشته تولید این محصول به اتمام رسید.
محمد‌سعید فلاحی افزود: سراتو به عنوان محصول جایگزین ریو تولید خواهد شد و علاوه بر این چند محصول جدید نیز در سال آینده به عنوان جایگزین ریو در سایپا تولید می‌شود.
وی تصریح کرد: امسال حدود ۱۸ هزار دستگاه ریو در ایران تولید شد و در کل میزان تولید این خودرو در کشور به بیش از ۸۰ هزار دستگاه می‌رسد.  فلاحی در مورد تأمین قطعات یدکی ریو در کشور نیز گفت: همانطور که در تأمین قطعات زانتیا مشکلی ایجاد نشد در تأمین قطعات یدکی ریو نیز مشکلی پیش نخواهد آمد.
بر اساس گزارش فارس، این خودرو در سال 2000 برای اولین بار توسط کیا موتورز کره جنوبی به بازار عرضه شد و تا سال 2005 در کره و روسیه تولید می‌شد تا پس از دگرگونی و عرضه مدل تغییر یافته این محصول در خلال سال‌های 2004-2005 تنها توسط کیا کره جنوبی و آمریکا تولید می‌شود. این خودرو از جمله سدان‌های موفق کیا در آمریکا به شمار می‌رود که در سال 2005 به عنوان پرفروش‌ترین خودرو کیا در آمریکا شناخته شد .
سراتو در دو مدل هاچ بک و صندوق‌دار به بازار عرضه شد که در سال اول تولید تنها مدل هاچ بک کیا سراتو تولید و عرضه می‌شد و مدل سدان این خودرو بعدها به کلکسیون سراتو پیوست. سراتو جایگزینی برای کیا سفیا محصول سال‌های 1994 تا 2004 کیا است.

 
 • تعداد صفحات :6
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 • 4  
 • 5  
 • 6  
 

طبقه‌بندی موضوعی

آخرین مطالب

لینک‌ها

جستجو

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic