تبلیغات
اقتصاد سیاسی ایران - مطالب فروردین 1391
اقتصاد سیاسی ایران

وقت شما به خیر

مدیر سایت : علیرضا هاشمی

← آمار بازدید

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

گزارش

یادداشت و مقاله

آرشیو

جزئیات 3 پیشنهاد بانک مرکزی به خریداران سکه های پیش فروش

بانک مرکزی به خریداران سکه‌های پیش‌فروش ۳ پیشنهاد جذاب ارائه و اعلام کرد: خریداران سکه می توانند به جای تحویل اقدام به فروش سکه با نرخ روز به بانک، دریافت گواهی سپرده با نرخ ۲۴ درصد و یا دریافت اوراق بی نام با امانت سپردن دو ساله سکه‌های خود کنند.

عباس کمره‌ای عصر امروز (پنجشنبه) در نشست خبری با اشاره به واگذاری 156هزار سکه پیش فروش شده تا کنون اظهار داشت: از مجموع 289هزار سکه پیش‌خرید شده در  دو روز نخست دوره اول 156هزار سکه تا کنون واگذار شده است. وی افزود: بانک مرکزی برای تحویل سکه به افراد سه روش گواهی سپرده، خریدنقدی سکه و ارائه اوراق بهادار در نظر گرفته است. عضو هیئت‌مدیره بانک ملی تصریح کرد: در روش خرید نقدی کسانی که ثبت‌نام کرده‌اند بانک ملی به قیمت روز این سکه‌ها را از آنها می‌خرد.

وی ادامه داد: روش بعدی پرداخت اوراق بهادار، بی‌نام و معاف از مالیات است که بر این اساس سکه متقاضی نزد بانک تا پایان سال 91 باقی می‌ماند و بعد از آن می‌تواند مراجعه کرده و سکه خود را تحویل بگیرد. کمره‌ای در خصوص اوراق گواهی سپرده گفت: یکی از روش‌های ما ارائه گواهی سپرده با نرخ سود 24درصد معاف از مالیات و با نام هستند که در این روش فرد می‌تواند به جای دریافت سکه این اوراق را دریافت کند. وی در پاسخ به سؤالی در خصوص اختلال پیش آمده در دو روز اول عرضه سکه‌های پیش‌فروش،گفت: در جلسه‌ای که با مقامات بانک مرکزی و بانک ملی تشکیل شد اقداماتی برای رفع مشکلات سامانه فروش صورت گرفت و هم‌اکنون مشکلات این سیستم به حداقل رسیده و در چند روز آینده به طور کامل برطرف خواهد شد.

ادامه مطلب

"در قانون هدفمندی 17 تخلف صورت گرفت"

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت تلاش می‌کرد تا ظرف 2 سال این قانون را اجرا کند اما در کمتر از 5 سال اجرای قانون بدون کم کردن تبعات آن ممکن نبود و مجلس نیز بر همین مسئله تأکید داشت، اما دولت کار خودش را کرد و در این قانون نزدیک به 17 تخلف صورت گرفت.

احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست کاندیداهای جبهه متحد اصولگرایان که در مسجد احمدیه منطقه نارمک تهران برگزار شد، با اشاره به بحث هدفمند کردن یارانه‌ها، گفت: هدفمند کردن برای حفظ منافع و تقویت اقتصاد ملی کشور صورت گرفته است.
به گزارش فارس، توکلی افزود: این مسئله یک مشکل و بیماری 45 ساله است و تلاش برای حل آن نیز یک انقلاب بزرگ بود.
توکلی گفت: دولت تلاش می‌کرد تا ظرف 2 سال این قانون را اجرا کند اما در کمتر از 5 سال اجرای قانون بدون کم کردن تبعات آن ممکن نبود و مجلس نیز بر همین مسئله تأکید داشت. اما دولت کار خودش را کرد و در این قانون نزدیک به 17 تخلف صورت گرفت.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ همین مسئله سبب شد تا مشکلات اقتصادی فراوانی ایجاد شود و رکود حاصل از آن کشور را گرفتار کند.
توکلی گفت: درآمد حاصله از هدفمند کردن یارانه‌ها در طول 15 ماه گذشته نزدیک به 29 میلیارد تومان بوده است در حالیکه نزدیک به 45 هزار میلیارد تومان یارانه به مردم پرداخت شده است.
وی افزود:‌ مابقی این پول از طریق فروش ارزهای نفتی فراهم شده است و همین مسئله سبب گسترش رکود و تورم در کشور شده است.
نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: من در سفری که به شمال کشور داشتم دیدم که در طول یک ماه گذشته 3 کارخانه تعطیل شده است که یکی از آنها کارخانه‌ای بود که با تجهیزات جدید افتتاح شده بود. وی افزود: برای حل این مشکل باید این رویه متوقف شود و بر اساس قانون تصویب شده در مجلس حرکت کنیم. توکلی گفت: ما باید تلاش کنیم تا برطبق قانون عمل کنیم و البته اگر من به نمایندگی از مردم انتخاب شوم تلاش می‌کنم تا براین اساس حرکت کنم.

آمار واردات سیگار در سال 90

در حالی كه در سال 1389 چهار هزار تن سیگار به ارزش 57 میلیون دلار وارد كشور شده بود، در سال گذشته این رقم به حدود هفت هزار تن به ارزش 109 میلیون دلار رسید كه نشان از رشد وزنی 81.78 درصدی و رشد ارزشی 88.85 درصدی واردات سیگار دارد.

در سال گذشته سوییس، امارات متحده عربی و کره جنوبی سه كشورعمده مبداء واردات سیگار به ایران بوده‌اند كه میزان واردات از سوییس پنج هزار و 242 تن به ارزش 98 میلیون و 143هزار دلار بوده و این کشور به لحاظ وزنی 73.50 درصد و به لحاظ ارزشی 90.45 درصد از سهم کل واردات سیگار را به خود اختصاص داده است.
همچنین در این مدت امارات 947 تن سیگار به ارزش چهار میلیون و 909هزار دلار به کشورمان صادر کرده كه از نظر وزنی 13.28 درصد و از نظر ارزشی 4.52 درصد از سهم کل واردات سیگار به ایران را به خود اختصاص داده است.
واردات سیگار از کره جنوبی نیز 835 تن سیگار به ارزش چهار میلیون و 609 هزار دلار بوده كه بر این اساس سهم كره از کل واردات سیگار به كشورمان به لحاظ وزنی 11.71 درصد و به لحاظ ارزشی 4.25 درصد بوده است.
به گزارش ایسنا، میزان واردات سیگار از سایر کشورها نیز در سال گذشته 108 تن به ارزش 839 هزار دلار بوده است که از نظر وزن 1.51 درصد و از نظر ارزش 0.78 درصد از سهم کل واردات سیگار به کشورمان را تشكیل می‌دهد.

لغو قطعی وام 25 میلیونی خرید مسکن و ابلاغ وام 20 میلیونی

کارگروه مسکن با لغو قطعی مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش تسهیلات خرید مسکن به 25 میلیون تومان، سقف 20 میلیون تومانی تسهیلات خرید مسکن در سال 91 را ابلاغ کرد.

افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن به 25 میلیون تومان که مصوبه سال گذشته شورای پول و اعتبار بود، بر اساس اعلام وزیر مسکن و شهرسازی در اواخر اسفند سال گذشته منتفی شده بود که نیکزاد علت آن را مقابله دولت با افزایش قیمت مسکن اعلام کرده بود.
به گزارش فارس، در پی این اعلام و لغو تسهیلات 25 میلیون تومانی خرید مسکن در کارگروه مسکن، هفته گذشته این کارگروه به طور رسمی تسهیلات خرید مسکن را برای سال 91 به مبلغ 20 میلیون تومان تعیین کرده است.
در این مصوبه که به وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی ابلاغ شد، امده است: سقف تسهیلات خرید مسکن بانک مسکن برای متقاضیانی که برای تسهیلات خرید مسکن سپرده گذاری می کنند، بر اساس ضوابطی که بانک مسکن به تائید بانک مرکزی می رساند، مبلغ 200 میلیون ریال تعیین می گردد.

دستورالعمل نحوه تحویل سکه های پیش فروش شده

بانک مرکزی دستورالعمل نحوه تحویل سکه های پیش فروش شده را به بانک ملی ابلاغ کرد. 

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران  به منظور ارایه خدمات رسانی مطلوب در راستای تحویل سکه های پیش فروش شده طی بخشنامه ای موارد «احراز هویت متقاضیان»،« نحوه واگذاری مسکوک طلا به متقاضیان» و «روش‌های جایگزین» را به بانک ملی ایران  به شرح ذیل جهت اجرا ابلاغ کرد:

الف) احراز هویت متقاضیان
1- واگذاری مسکوک طلا صرفاً به شخصی که مشخصات هویتی وی بر روی "رسید پیش‌خرید مسکوک طلا" درج گردیده است انجام پذیرد.
2- احراز هویت فرد متقاضی که شامل بررسی مشخصات هویتی وی از قبیل نام و نام‌خانوادگی، شماره ملی، تاریخ تولد، شماره شناسنامه و نام پدر است باید از طریق رؤیت اصل کارت ملی و "رسید پیش‌خرید مسکوک طلا" و تطابق موارد مندرج در آن‌ها صورت پذیرد.
3- تأیید اصالت و صحت رسید پیش‌خرید و احراز هویت شخص متقاضی بر عهده آن بانک می‌باشد.

ادامه مطلب

محورهای هشتگانه وزارت صنعت و تجارت در سال تولید ملی

معاون امور صنایع و اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تنظیم محورهای هشت گانه در راستای تدوین سند ملی حمایت از تولید ملی با هدف تحقق شعار امسال خبر داد.
معاون امور صنایع و اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برگزاری کارگروه حمایت از تولید، افزود: براین اساس مقرر شد تا همه دستگاه های اجرایی سیاست‌ها و برنامه‌های حمایت از تولید خود را که قرار است جمع بندی آن به عنوان یک سند ملی منتشر گردد ، ارائه کنند تا پس از تدوین نهایی، مسیر مشخص در راستای تحقق حمایت از تولید ملی تعیین شود.
محسن صالحی نیا  ادامه داد: در این رابطه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز برنامه‌های حضور خود را در قالب هشت محور پیشنهادی مطرح کرد تا پس از بررسی ها و تعاملات لازم میان اعضاء کارگروه به تصویب برسد.
به گفته صالحی نیا،‌ مدیریت واردات، توسعه صادرات ، نقدینگی و رفع مشکل واحدها، سرمایه گذاری، بهره وری ، توسعه بازار داخلی،‌ فرهنگ سازی با تاکید بر مصرف تولیدات داخلی و ‌ بهبود فضای کسب و کار،هشت سیاست و برنامه راهبردی کارگروه حمایت از تولید وزارت صنعت،‌معدن و تجارت در راستای تدوین این سند ملی خواهد بود.
وی با تاکید این مطلب که برای هر کدام از این موضوعات راهکارهای اجرایی و ساختارهای معینی تدوین شده است افزود: نقشه راه و برنامه دقیقی برای رسیدن به اهداف پیش بینی ‌شده که امیدواریم هر چه زودتر اجرایی شود.
معاون وزیر صنعت،‌معدن و تجارت همچنین تصریح کرد: بر این اساس‌ شش کمیته پیشنهادی نیز کار خود در طی این مدت آغاز و برنامه و سیاست های اجرایی را جهت تصویب نهایی پیشنهاد خواهند کرد.

سیاست ارزی دولت در سال 91 اعلام شد

وزیر امور اقتصادی و دارایی، سیاست ارزی دولت در سال 91 را حفظ نرخ ارز دولتی و تعدیل تدریجی قیمت ارز در بازار غیر رسمی اعلام کرد.

وزیر اقتصاد با بیان این مطلب افزود: در سال 1391 یقینا سیاست مدیریت ارزی را دنبال خواهیم کرد و سعی می کنیم عدد 1226 تومان را در بخش ارز حفظ کرده و نرخی را که حتی در بازار غیررسمی شکل گرفته، تعدیل کنیم.
سید شمس الدین حسینی تاکید کرد: باید فعالان اقتصادی افق قابل برنامه ریزی را برای فعالیتهای خود داشته باشند.
حسینی گفت: البته شیوه اجرای این سیاست با توجه به مجموعه عوامل در مقایسه با سال 1390 به ویژه نیمه اول و سال 89 تفاوت خواهد داشت.
وی خاطر نشان کرد: با تغییر حضور بانک مرکزی در بازار ارز و شیوه حضور آن در آخرین ماه های سال گذشته، مشخص شد، می توان با سیاستهای دیگری بازار و یا به عبارتی نیازهای ضروری و واقعی را تحت پوشش قرار داد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: همین سیاست نیز در سال جدید دنبال می شود. وی تصریح کرد: در واقع آن چیزی که در سال 91 دنبال خواهیم کرد، این است که نیازهای اساسی و ضروری کشور، چه در بخش خانگی و مسائل مربوط به معیشت مردم و چه در بخش صنعتی، تولیدی، زیر بنایی و بخشهای اینچنینی با نرخ ارز مناسبی تامین کنیم.
وی، حمایت مجموعه دولت از این سیاست و از برنامه های بانک مرکزی را در سال 91 یادآور شد و گفت: در سال جاری سعی می شود انعطاف هایی نیز در بازار ایجاد کنیم تا بازار غیر رسمی هم ساماندهی شده و فعالان این بازار در قالب ارز مدیریت شده از سوی دولت، فعالیتهای خود را انجام دهند.

جزئیات ششمین جلسه دادگاه متهمان فساد بزرگ بانکی

یکی از متهمان پرونده فساد بانکی با اشاره به این مطلب که خاوری طی الارض کرد و من به فساد فی‌الارض متهم شدم گفت: خاوری در گوشه‌ای از دنیا عشق و حال می‌کند و من و خانواده‌ام در تهران زجر می‌کشیم.

ششمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد مالی 3 هزار میلیارد تومانی امروز 27 فروردین ماه در دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی ناصر سراج برگزار شد.

به گزارش فارس، مشروح این جلسه به شرح زیر است:

آغاز رسیدگی به اتهامات 3 متهم پرونده فساد بزرگ مالی

ششمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده فساد مالی 3 هزار میلیارد تومانی از ساعت 9:20 دقیقه در شعبه اول دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ناصر سراج آغاز شد. در این جلسه به اتهامات «س.ک» رئیس بانک صادرات شعبه گروه ملی اهواز و همچنین «س.م» رئیس بانک ملی کیش رسیدگی شد. در ادامه نیز به اتهامات «ب.ب» متهم دیگر پرونده رسیدگی ‌شد اما هر 3 متهم مذکور در جلسه دادگاه حضور داشتند.

ادامه مطلب

"تاکنون برداشت غیرمجازی از حساب ها صورت نگرفته است"

مدیر نظام های پرداخت بانک مرکزی گفت: اطلاعات افشا شده از کارت‌های بانکی به هیچ وجه برای برداشت از حساب ها کافی نیست و تاکنون برداشت غیر مجاز از این حساب‌ها صورت نگرفته است.

مدیر نظام های پرداخت بانک مرکزی گفت: چند روز قبل تیم پایش رسانه ای بانک مرکزی گزارشی ارائه داد مبنی بر اینکه فردی در وبلاگ خود ادعا کرده که اطلاعات مربوط به تعدادی از کارت های بانکی شهروندان را در اختیار دارد و پیرو این ادعا شماره برخی از این کارت ها را هم منتشر کرده بود.
به گزارش مهر، ناصر حکیمی در نشست خبری خود ادامه داد: بلافاصله بعد از دریافت این گزارش و از آنجایی که صرف این ادعا هم یک تهدید بالقوه امنیتی به حساب می آمد ما در قالب اطلاعیه ای  شهروندان خواستیم تا رمز های کارت های خود را تغییر دهند. این اقدام نیز از آن رو انجام گرفت که طبیعتا بررسی ها زمان می برد و احتیاط حکم می کرد برای رفع تهدید منتظر نتایج بررسی ها نباشیم.
مدیر نظام های پرداخت بانک مرکزی در مورد تعداد کارتهایی که اطلاعاتشان منتشر شده است، گفت: در وبلاگ ادعا شده بود اطلاعات حدود 1.5 درصد از کل کارت های بانکی را در اختیار دارد که با توجه به حدود 160 میلیون کار موجود این رقم حدود 3 میلیون کارت می شد. البته بررسی های ما نشان داد که حدود یک سوم از اطلاعات منتشر شده مربوط به کارتهایی است که فعال نبوده اند یعنی یا تاریخ انقضای آنها گذشته بود یا به هر علتی مجاز به فعالیت نبودند.

ادامه مطلب

12.3 درصد؛ نرخ بیکاری سال 90

مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در سال 90 را 12.3 درصد اعلام کرد که در مقایسه با نرخ بیکاری 13.5 درصدی سال 89 معادل 1.2 واحد درصد کاهش یافته است.

مرکز آمار ایران در جدیدترین گزارش خود با اعلام اینکه نرخ مشارکت اقتصادی در سال 90 به 36.9 درصد رسیده است، نرخ بیکاری را در این سال 12.3 درصد اعلام کرد. بر اساس این گزارش، نرخ بیکاری در زمستان سال 90 به 14.1 درصد رسید که در مقایسه با نرخ بیکاری 11.2 درصدی پاییز 90 رشد قابل توجهی داشته است. بنابراین گزارش، نرخ بیکاری کشور در زمستان سال 89 حدود 14.6 درصد و در سال 89 معادل 13.5 درصد بوده است. مرکز آمار افزود: نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 سال از 28.7 درصد سال 89 به 26.5 درصد در سال 90 کاهش یافت و نرخ بیکاری جوانان 15 تا 29 سال نیز از 25.5 درصد سال 89 به 24 درصد در سال 90 رسید.  بر اساس این گزارش، نرخ بیکاری مردان در سال 90 برابر 10.5 درصد و نرخ بیکاری در زنان نیز 20.9 درصد بوده است. همچنین نرخ بیکاری در مناطق شهری در سال 90 برابر 13.7 درصد و در مناطق روستایی 8.9 درصد اعلام شده است.

 
  • تعداد صفحات :4
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
 

طبقه‌بندی موضوعی

آخرین مطالب

لینک‌ها

جستجو

نویسندگان