اقتصاد سیاسی ایران

وقت شما به خیر

مدیر سایت : علیرضا هاشمی

← آمار بازدید

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :

گزارش

یادداشت و مقاله

آرشیو

هزار و 800 میلیارد تومان ظرف پنج ماه از سیستم بانکی خارج شد

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اینکه اختلاس واژه مناسبی برای پرونده مالی اخیر نیست، گفت: بخش عظیمی از فساد بانکی اخیر، در فاصله اسفندماه سال 89 تا مرداد 90 انجام شده است و بالغ بر هزار و 800 میلیارد تومان، تنها در همین مدت پنج ماهه از سیستم بانکی کشور خارج شده است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ظهر امروز (شنبه) در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد و در جمع دانشجویان این دانشگاه اظهار کرد: تقریبا چهار سال است که در سازمان بازرسی کل کشور مشغول به فعالیت شده‌ام و در این مدت، بارها به ارگان‌های مختلف تذکر دادم که نظام بانکی کشور دارای ایراد است و فساد بانکی اخیر این مسئله را کاملا اثبات کرد. مصطفی پورمحمدی گفت: در همان مراحل اولیه فساد عظیم اخیر و زمانی که 150 میلیارد تومان از سیستم بانکی توسط این گروه اعتبار دریافت شده بود، گزارشی تهیه کردیم و تخلفات را تذکر دادیم و خواستار این شدیم که این وجوه به بانک بازگردد، اما متاسفانه توجهی نشد.

به گزارش فارس، وی یادآور شد: بهتر است در مورد پرونده اخیر، از فساد بزرگ بانکی به جای اختلاس یاد کنیم، زیرا اختلاس دارای شرایط مخصوص به خود است. رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به هدفمندی یارانه‌ها و تبعات آن در اقتصاد کشور، اظهار کرد: از همان ابتدا، قرار بود که هدفمندی یارانه‌ها، منجر به افزایش اشتغال و همچنین افزایش تولید داخلی شود، اما آمار و شواهد نمایانگر چیز دیگری است.

ادامه مطلب

نامه توکلی به مردم ایران درباره صندوق توسعه ملی و بودجه 91

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی خطاب به ملت ایران با عنوان " با صندوق توسعه ملی چه می خواهید بکنید؟" روند تصویب بخشی از لایحه بودجه 91 را که به درخواست دولت برای آغاز برداشت از صندوق توسعه ملی اختصاص داشته و هم‌چنین تلاش های نمایندگان و کمیسیون تلفبق برای جلوگیری از این موضوع را شرح داده است.
 
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پس از یادآوری روند تاسیس حساب ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی در این نامه، به خالی شدن حساب ذخیره ارزی در دولت دهم اشاره می‌کند و می‌افزاید: «دولت در لایحه خویش(بودجه 91)، چندین حکم برای استفاده از صندوق جهت سرمایه‌گذاری‌های خویش آورده بود. مثلا 5 میلیارد دلار برای صنایع بالادستی نفت که مالکیت و مدیریت آن دولتی است، 20 درصد منابع صندوق به شکل ارزی و ریالی به بخش کشاورزی غیر دولتی و 20 درصد نیز به صورت ارزی و ریالی به سایر بخشها. جمع این مبالغ با توجه به موجودی فعلی صندوق حدود 20 میلیارد دلار می‌شد، که تا سقف حدود 15 میلیارد دلار آن را می‌توانست به ریال تبدیل کند. معنای این احکام این بود که اولا دولت استفاده از منابع صندوق را آغاز می‌کند و سرنوشت صندوق مثل حساب ذخیره ارزی خواهد شد.»
به گزارش مهر، توکلی در ادامه می‌افزاید: «ثانیا یکی از اهداف تاسیس این صندوق این بود که دلار نفتی به ریال تبدیل نشود تا باعث افزایش نقدینگی شود و تورم را تشدید کند؛ و از آن طرف برای مقابله با تورم واردات اضافه گردد و تولید ملی را به رکود بکشاند، بلکه مستقیما صرف واردات کالای سرمایه‌ای و فناوری‌های جدید توسط بخش خصوصی گردد تا با بازدهی بیشتر، تولید و اشتغال را افزایش دهد. بدین ترتیب سرمایه‌های نازای نفت به سرمایه‌های زاینده برای نسل فعلی و آینده تبدیل می‌شود. با این تقاضا هیچ یک از این امور محقق نخواهند شد.»
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ادامه به تلاش خود و سایر نمایندگان برای اصلاح نحوه برداشت دولت و کاهش آن از حساب صندوق توسعه می‌پردازد و تاکید می‌کند، با تلاش نمایندگان و کمیسیون تلفبق، «هم قانون اساسی رعایت شد و هم مصالح تا اندازه زیادی تامین شد و خطر دست اندازی به صندوق توسعه ملی برای هزینه های دولت خنثی گردید.»

متن کامل این نامه به این شرح است:

ادامه مطلب

پایان بررسی بودجه 91 در مجلس

لایحه بودجه ۹۱ پس از ۸ روز و ۱۴ جلسه بررسی در مجلس با سقف 566 هزار میلیارد تومان تصویب شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (پنجشنبه) پارلمان، با تصویب سقف بودجه از دو حیث منابع و مصارف، پرونده لایحه بودجه 91 کل کشور را بستند.
به گزارش فارس، نمایندگان مجلس با 123 رأی موافق، 46 رأی مخالف و 14 رأی ممتنع از 200 نماینده حاضر در جلسه، ماده واحده، ردیف‌ها و بندهای ‌لایحه بودجه 91 را ‌تصویب کردند.
بهارستان‌نشینان با تصویب لایحه بودجه، میزان بودجه سال 1391 کل کشور در دو بخش درآمد و هزینه را مشخص کردند.
طبق ماده واحده قانون بودجه 91، بودجه امسال از حیث منابع (درآمدها) بالغ بر 5 میلیون و 665 هزار و 618 میلیارد و 35 میلیون ریال و از حیث مصارف (هزینه‌‌ها) بالغ بر 5میلیون و 665هزار و 618میلیارد و 35میلیون ریال به شرح زیر است:
الف - منابع بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌‌ای و مالی و مصارف بودجه عمومی دولت از حیث هزینه‌ها و تملک‌دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی بالغ بر یک میلیون و 642 هزار و 177 میلیارد و 61 میلیون ریال شامل:

الف 1 - منابع بودجه عمومی بالغ بر یک میلیون و 442 هزار و 699 میلیارد و 77 میلیون ریال،
الف 2 - درآمدهای اختصاصی وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی بالغ بر 201 هزار و 477 میلیارد و 984 میلیون ریال.

ادامه مطلب

مصوبات مجلس در بررسی بودجه 91 (27 اردیبهشت)

نمایندگان مجلس در ادامه بررسی بخش های هزینه ای بودجه 91، مواد دیگری از این لایحه را تصویب کردند.

برای مشاهده مهمترین مصوبات مجلس در جریان بررسی بودجه در جلسه علنی روز چهارشنبه 27 اردیبهشت می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

مصوبات مجلس در بررسی بودجه 91 (27 اردیبهشت)

مصوبات مجلس در بررسی بودجه 91 (26 اردیبهشت)

نمایندگان مجلس موارد هزینه کرد درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها را مشخص کردند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه ۲۶ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه ۹۱ کل کشور با جزء ۲ بند ۱۰ موافقت کردند. براساس این جزء منابع مندرج در جزء(۱۰-۱) به‌شرح ذیل هزینه می‌گردد:

الف- تا مبلغ چهارصد و هشتاد هزار میلیارد(۴۸۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال به‌منظور اجرای ماده(۷) قانون هدفمندکردن یارانه‌ها و یارانه نان

ب- یکصد هزار میلیارد(۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال به‌منظور اجرای مواد(۶) و (۸) قانون هدفمندکردن یارانه‌ها

پ- شصت هزار میلیارد(۶۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال به‌منظور اجرای بند(ب) ماده(۳۴) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه

ت- بیست‌هزار میلیارد(۲۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال به صندوق بیمه بیکاری

همچنین نمایندگان مجلس با جزء ۴ بند ۱۰ این لایحه نیز که در راستای منابع درآمدی قانون هدفمندی یارانه ها است موافقت کردند.

براساس این جزء دولت مجاز به جابه‌جایی اعتبارات موضوع این بند نمی‌باشد و موظف است متناسب با تحقق درآمد سهم اجزاء (ب) ، (پ) و (ت) این بند را به بخشهای ذی‌ربط تخصیص دهد.

 * براساس جزء ۱۰-۱ لایحه بودجه درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در سال ۱۳۹۱ تا مبلغ ششصد و شصت‌هزار میلیارد (۶۶۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال شامل موارد ذیل است:

الف- تا مبلغ پانصد و شصت هزار میلیارد(۵۶۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال از محل اصلاح قیمتهای ماده(۱) قانون هدفمندکردن یارانه‌ها

ب- تا مبلغ یکصد هزار میلیارد(۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یارانه‌های نان، برق و سایر کالاها و خدمات مندرج در قانون بودجه

ادامه مطلب

نرخ تورم فروردین 91 اعلام شد

بانک مرکزی از افزایش نرخ تورم به 21.8 درصد در دوازده ماهه منتهی به فروردین ماه امسال خبر داد.

بانک مرکزی براساس نتایج به دست آمده از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران گزارش داد: نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به فروردین ماه 1391 نسبت به دوازده ماه منتهی به فروردین ماه 1390 معادل 8/21 درصد است.
به گزارش مهر، در این گزارش بانک مرکزی هیچ اشاره ای به تورم نقطه به نقطه نکرده، این در حالی است که براساس برآوردهای موجود، افزایش قیمتها در فروردین ماه فزاینده بود.
پیش از این، نرخ تورم در سال 1390 نسبت به سال 1389 (دوازده ماه منتهی به اسفند ماه 1390 نسبت به دوازده ماه منتهی به اسفند ماه 1389) معادل 21.5 درصد گزارش شده بود.

مصوبات مجلس در بررسی بودجه 91 (25 اردیبهشت)

محبی نیا عضو، هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بودجه درآمدی سال ۹۱ را با سقف ۱۶۴ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت در ادامه نشست علنی نوبت عصر امروز(دوشنبه ۲۵ اردیبهشت) در ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه ۹۱ کل کشور محبی نیا عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی منابع بودجه عمومی دولت را به شرح زیر ابلاغ کرد.

الف ـ منابع بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمدها و واگذاری دارایی های سرمایه ای و مالی و مصارف بودجه عمومی دولت از حیث هزینه ها و تملک دارایی های سرمایه ای و مالی بالغ بر یک میلیون و ۶۴۴ هزار و ۷۷ میلیارد و ۶۱ میلیون ریال شامل:

الف/۱ـ منابع بودجه عمومی بالغ بر یک میلیون و ۴۴۲ هزار و ۶۹۹ میلیارد و ۷۷ میلیون ریال

الف/۲ـ در آمدهای اختصاصی وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی بالغ بر ۲۰۱ هزار و ۴۷۷ میلیارد و ۹۸۴ میلیون ریال اعلام شد.

ادامه مطلب

مصوبات مجلس در بررسی بودجه 91 (24 اردیبهشت)

نمایندگان مردم در مجلس، درآمد حاصل از قانون هدفمندی یارانه‌ها را ۶۶ هزار میلیارد تومان تعیین کردند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه ۲۴ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در چهارمین روز بررسی جزئیات لایحه بودجه ۹۱ با جزء ۱ بند ۱۰ این لایحه از بخش درآمدی، درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در سال ۹۱ را مشخص کردند. براساس این بند درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در سال ۱۳۹۱ تا مبلغ ششصد و شصت‌هزار میلیارد (۶۶۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال شامل موارد ذیل است: به موجب بند الفتا مبلغ پانصد و شصت هزار میلیارد(۵۶۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال از محل اصلاح قیمتهای ماده(۱) قانون هدفمندکردن یارانه‌ها.

مطابق بند ب تا مبلغ یکصد هزار میلیارد(۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال به صورت متوازن و ماهانه (هر ماه ۴ هزار و ۶۶۶ میلیارد تومان) یارانه‌های نان، برق و سایر کالاها و خدمات مندرج در قانون بودجه. نمایندگان همچنین به منظور رفع ابهام از فرع الف این بند با افزودن عبارت "به صورت ماهانه و متوازن هر ماه ۴ هزار و ۶۶۶ میلیارد تومان" به آن بند و براساس پیشنهاد جعفری قادری نماینده مردم شیراز موافقت کردند.

سقف معافیت مالیاتی کارکنان دولت در سال ۹۱ تعیین شد

با موافقت نمایندگان مجلس سقف معافیت مالیاتی کارکنان دولت در سال ۹۱ به میزان ۶۶ میلیون ریال تعیین شد. نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه ۲۴ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه ۹۱ کل کشور در بخش درآمد در موافقت با جزء ۲ از بند ۱۲ سقف مالیاتی را در سال ۹۱ مبلغ ۶۶ میلیون ریال تعیین کردند. به موجب این جز‌ء سقف معافیت مالیاتی موضوع مواد (۸۴) و (۸۵) اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم مصوب‌۷/۲/۱۳۷۱ برای سال ۱۳۹۱، مبلغ شصت و شش میلیون (۶۶.۰۰۰.۰۰۰)ریال در سال تعیین می‌شود.

ادامه مطلب

مصوبات مجلس در بررسی بودجه 91 (23 اردیبهشت)

با موافقت نمایندگان تکلیف وزارت امور اقتصادی و دارایی در واگذاری شرکت های دولتی به بخش های غیردولتی مشخص شد.

نمایندگان در نشست علنی امروز (شنبه ۲۳ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه ۹۱ کل کشور در بخش درآمدی  با جزء ۲ بند ۸ موافقت کردند. براساس این جزء وزارت امور اقتصادی ودارایی موظف است کلیه سهام و سایر حقوق مالکانه وحق بهره‌برداری و یا مدیریت کلیه بنگاههای مشمول گروه(۱) که تا پایان سال ۱۳۹۰ واگذار نشده‌اند (پیوست ۱) و بنگاههای مشمول گروه(۲)  ماده قانون یادشده (پیوست ۲) و معادن متعلق به دولت، سازمانها و شرکتهای دولتی ازجمله شرکتها وسازمانهای مشمول ذکر یا تصریح نام را به بخشهای غیردولتی واگذار و وجوه حاصله را به حساب درآمد عمومی موضوع ردیف ۳۱۰۵۰۱ نزد خزانه‌داری کل واریز نماید.

شرایط بازپرداخت اقساط تسهیلات از سوی بانک ها و موسسات مالی و اعتباری

مجلس شرایط بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی که به دلایلی موجه از سوی بانک ها و موسسات مالی و اعتباری دولتی دارای مجوز از بانک مرکزی تعیین شده را مشخص کردند. نمایندگان در نشست علنی امروز (شنبه ۲۳ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه ۹۱ کل کشور در بخش درآمدی با جزء ۲ بند ۷ موافقت کردند. در این بند آمده است  به منظور حمایت از تولید و اشتغال، بانکها و مؤسسات مالی و اعتباری دولتی دارای مجوز از بانک مرکزی موظفند با درخواست متقاضی و پس از تأیید هیأت مدیره بانک، اصل وسود اعم از سود قبل و بعداز سررسید تسهیلات ریالی یا ارزی سررسید شده و معوقه پرداختی به اشخاص حقیقی و یا حقوقی بابت فعالیت در امور تولیدی صنعتی، معدنی، کشاورزی و خدماتی را که در بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی به دلایل موجه دچهار مشکل شده‌اند را برای یکبار و تا پنج سال تقسیط و از سرفصل مطالبات سررسید گذشته و معوق خارج نمایند. همچنین با تائید هیات مدیره مذکور جریمه خسارت تأخیر پس از تعیین تکلیف تا آن زمان و انجام تسویه حساب کامل مورد تأیید بانک یا مؤسسه مالی و اعتباری بخشیده شود. در جریان بررسی این بند از لایحه بودجه ۹۱ پیشنهاد حذف عبارتی از سوی عبدالرضا مرادی، حسن کامران و نادر قاضی پور مورد موافقت نمایندگان قرار نگرفت.

ادامه مطلب

مصوبات مجلس در بررسی بودجه 91 (21 اردیبهشت)

با مصوبه مجلس مالیات بر ارزش افزوده و عوارض نفت و گاز تولیدی و فرآورده های وارداتی از طریق شرکت ملی گاز ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی محاسبه و پرداخت می شود.

نمایندگان در نشست علنی امروز (پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۱ کل کشور، با جزء "س" بند یک موافقت کردند. با موافقت مجلس شورای اسلامی  مالیات بر ارزش افزوده و عوارض نفت و گاز تولیدی و فرآورده‌های وارداتی، فقط از کلیه فرآورده‌های نفتی و گازی توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی (شرکتهای پالایش نفت) و شرکت ملی گاز ایران، بر مبنای قیمت فروش داخلی محاسبه و پرداخت می‌شود. مالیات مزبور به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز می‌شود.

بخشی از دریافت نرخ گاز در مناطق سردسیر هزینه خواهد شد

با رأی نمایندگان مجلس وزارت نفت موظف شد بخشی از دریافت نرخ نرخ گاز از عوارض مشترکین را برای گازرسانی به شهرها و روستاها با اولویت مناطق سردسیر و نفت خیز هزینه کند. نمایندگان در نشست علنی امروز (پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۱ کل کشور با جزء "د" و "ر" بند یک - یک این لایحه موافقت کردند.براساس جزء "د" بند یک وزارت نفت از طریق شرکت دولتی تابعه ذی‌ربط موظف است علاوه بر دریافت نرخ گاز، به ازای مصرف هر متر مکعب گاز طبیعی پنجاه (۵۰) ریال به عنوان عوارض از مشترکین دریافت و پس از واریز به خزانه‌داری کل کشور، نماید. طبق جزء "ر"بند یک به وزارت نفت اجازه داده می‌شود اصل و سود اوراق مشارکت ارزی و یا صکوک نفتی و با رعایت قوانین و مقررات در سقف ده‌میلیارد(۱۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) دلار اوراق مذکور را به فروش برساند. 

ادامه مطلب

 
 • تعداد صفحات :5
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 • 4  
 • 5  
 

طبقه‌بندی موضوعی

آخرین مطالب

لینک‌ها

جستجو

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات