اقتصاد سیاسی ایران

وقت شما به خیر

مدیر سایت : علیرضا هاشمی

← آمار بازدید

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

گزارش

یادداشت و مقاله

آرشیو

ضوابط اجرایی قانون بودجه 91 ابلاغ شد

با ابلاغ ضوابط اجرایى قانون بودجه سال 1391 کل کشور؛ هرگونه پرداخت از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای دستگاه های اجرایی برای حقوق و مزایا به کارکنان دستگاه های اجرایی به استثنای دستگاه های اجرایی موضوع بند (ر) ماده 224 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه ممنوع است.

هیئت وزیران به استناد بند (113) قانون بودجه سال 1391 کل کشور و بنا به پیشنهاد معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، ضوابط اجرایی قانون بودجه سال 1391 کل کشور را تصویب کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، بر این اساس هرگونه پرداخت از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای دستگاه های اجرایی برای حقوق و مزایا به کارکنان دستگاه های اجرایی به استثنای دستگاه های اجرایی موضوع بند(ر) ماده(224) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه-مصوب 1389- ممنوع است.

استفاده دستگاهای اجرایی از درآمد اختصاصی و مازاد آن برای پرداخت حقوق و مزایا

بر اساس ضوابط اجرایى قانون بودجه سال 1391 کل کشور ، دستگاه های اجرایی موظفند اطلاعات مربوط به درآمدهای اختصاصی خود را به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ارسال کنند. استفاده آنها از درآمد اختصاصی و مازاد آن برای پرداخت حقوق و مزایا نیز مجاز است.

ممنوعیت پرداخت وجه برای طرح اختلافات وزارتخانه ها و موسسات دولتی در مراجع قضایی

بر اساس این مصوبه، پرداخت وجه از هر محل با عناوین مختلف هزینه دادرسی، هزینه کارشناسی و مشابه آن برای طرح اختلافات جدید بین وزارتخانه ها و موسسات دولتی در مراجع قضایی ممنوع است و اختلافات دستگاه های زیر مجموعه وزارتخانه ها یا موسسات دولتی، دستگاه های استانی و دستگاه های ستادی به ترتیب از طریق وزارتخانه یا موسسه مستقل دولتی ذی ربط، استاندار مربوط و معاونت حقوقی رئیس جمهور با رعایت آیین نامه چگونگی رفع اختلاف بین دستگاه های اجرایی حل و فصل می شود.

ادامه مطلب

اعمال سیاست های جدید برای کاهش نقدینگی

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره 3 هزار و 522 هزار میلیارد ریال نقدینگی در کشور از اعمال سیاست های جدید برای کاهش میزان نقدینگی خبرداد.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که سیاست های دولت برای کنترل بازار ارز و سکه و طلا همچنان ادامه دارد، اظهار داشت: در سال گذشته اگر بحث علمی، اقتصادی و کارشناسی وجود داشت، به طور غیر واقعی شاهد افزایش کاذب قیمت ارز و سکه و حتی طلا نبودیم. چطور می شود که قیمت طلا در دنیا پایین بیاید و در ایران بالا برود!
محمود بهمنی افزود: باید درون کشور و جامعه ما این مسئله روشن شود که غربی ها همین را می خواهند که بگویند تحریمها بر ضد ایران تاثیر گذاشته است. اما باید بدانیم این قیمتها کاذب است و قیمت واقعی طلا و ارز این نیست. قیمت طلا در تمام دنیا مشخص است؛ به اندازه وزن در همه جای دنیا طلا خرید و فروش می شود و قیمت واقعی آن مطابق اونس جهانی است.
بهمنی در ادامه تاکید کرد: سیاست های ما برای کاهش قیمت ها که در چند ماه گذشته اعمال شد به خوبی جواب داد و این سیاستها برای کنترل قیمتها همچنان ادامه خواهد داشت. وی افزود: باید این را در نظر داشت که کار بانک مرکزی خرید و فروش سکه نیست و ما به دنبال سود هم نیستیم. اما در ادامه سیاست های پولی گفته شد؛ افرادی که برای سکه پیش فروش شده ثبت نام کرده اند، می توانند بجای آن اوراق مشارکت دریافت کنند. پول این کار به بانک ها داده می شود تا در عقود مختلف به کار بگیرند که این موجب شد نزدیک به چهار میلیون سکه جایگزین شود. این یک نوع سیاست برای کنترل قیمت ها بود.
رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: سیاست های بانک مرکزی و دولت موجب شد؛ نقدینگی در پایان سال کنترل شود و میزان سپرده ها افزایش پیدا کند. رشد نقدینگی در سال 89؛ 2/25 بود که در سال 90 به 4/19 کاهش یافت. در حال حاضر نقدینگی حدود 3 هزار و 522 هزار میلیارد ریال است.
بهمنی در عین حال گفت: البته در هر صورت نقدینگی در حال نوسان است و مهم این است که بتوانیم این روند را به صورت کنترلی داشته باشیم. این هم نباید انتظار داشته باشیم که یک مرتبه پایین بیاید؛ باید یک نقطه بهینه انتخاب شود، یعنی نمی توان با یک ابزار نقدینگی را پایین آورد زیرا در طرف دیگر قضیه تکلیف رشد اقتصادی و اشتغال چه می شود؟ مجموعه مولفه هاست که می تواند با هم عمل کند و نتیجه دهد. بانک مرکزی مجری سیاستهای پولی است و سیاستهای مربوط به سرمایه گذاری، بازرگانی و مالیاتی باید با هم بکار گرفته شوند تا بتوانند اقتصاد را کنترل کنند.

مذاکرات هسته ای در مسکو بدون نتیجه پایان یافت

 

علیرضا هاشمی

دور سوم مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در حالی در روزهای 29 و 30 خرداد برگزار شد که مطابق انتظار و با توجه به عدم برگزاری نشست معاونین که در مذاکرات بغداد توافق شده بود، این دور هم دستاورد چشمگیری نداشت. موضوعی که دبیر کل سازمان ملل هم بر آن صحه گذاشت. به گزارش خبرگزاری فرانسه، بان کی مون بعد از پایان مذاکرات از اینکه در مذاکرات هسته‌ای مسکو، پیشرفتی به دست نیامد ابراز تاسف کرد. وی همچنین ابراز امیدواری کرد طرفهای مذاکره، عزم خود را برای دستیابی سریع به راه حلی از طریق مذاکره تقویت کنند.

 

**در دور دوم مذاکرات که در بغداد برگزار شد دو طرف توافق کردند تا پیش از مذاکرات مسکو، نشستهای کارشناسی برای تعیین دستور کار و محورهای مورد بحث در مسکو را تعیین کنند. با این حال، تعلل کشورهای 1+5 برای برگزاری این نشستها سبب شد علی باقری، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی با ارسال نامه‌ای به هلگا اشمید، معاون کاترین اشتون، نسبت به این موضوع واکنش نشان دهد. اما بی جواب ماندن نامه نگاریهای باقری و اشمید باعث شد سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی در نامه‌ای به کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده کشورهای 1+5 نسبت از تعلل آنها در برگزاری جلسه معاونان و کارشناسان گلایه کرده و در مورد خطر عدم موفقیت نشست مسکو به طرف غربی هشدار بدهد ** 

                              

راهبردهای سه گانه

در نشست مسکو، تیم مذاکره‌کننده ایران با راهبردی سه‌گانه وارد گفتگوها شد. تیم ایران در گام اول، به انتقاد از فرصت‌سوزی یک ماهه گروه 1+5 از مذاکرات بغداد و عدم برگزاری نشست معاونین پرداخت. ایران پس از آن،‌ ورود جدی و محتوایی به بحث درباره محور مدنظر 1+5 داشت که بر این اساس، پاسخهایی روشن، مستند و مبتنی بر ان‌.پی.‌تی به پیشنهادهای غرب ارائه داد. گام سوم نیز تبیین 5 محور پیشنهادی ایران در بغداد به نحو تفصیلی‌تر و روشن‌تر بود تا پایبندی گروه 1+5 به تعهد جدی خود درباره این موارد به آزمون گذاشته شود.

 

محورهای پنج‌گانه ایران نیز عبارت بود از: اول، گفتگوها باید هدفمند باشد. باید نقطه هدف و ابتدایی و انتهایی در این گفتگو‌ها مشخص باشد. دوم، برای تاثیرگذاری بیشتر باید مبتنی بر گامهای متقابل باشد. سوم، باید چارچوب گفتگوها مشخص و روشن شود که انتهای این گفتگوها چه وقت است و چگونه باید باشد. بحث چهارم و پنجم ایران نیز مربوط به بحث حقوق و تکالیف ‌ایران بود و اینکه کشورهای طرف مقابل باید حق غنی‌سازی را برای ایران در چارچوب ان‌.پی.‌تی به‌رسمیت بشناسند و نباید از حقوق هسته‌ای ایران کاسته شود یا تکالیفی بیشتر از ان.پی.تی تحمیل بشود.

 

گفتگوی کار‌شناسی، ۱۳ تیر در استانبول

به هر ترتیب بعد از برگزاری چندین نشست فشرده بین ایران و گروه 1+5 در مسکو، مذاکرات بدون رسیدن به نتیجه خاصی پایان یافت. مهمترین نتیجه این نشست، توافق طرفین برای ادامه مذاکرات در سطح متخصصان فنی و کارشناسان و همچنین معاونان بود. در همین رابطه کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: "توافق کردیم که در سطح فنی در ۳ جولای (13 تیر ماه) یک گفتگوی کار‌شناسی در استانبول داشته باشیم تا درباره پیشنهاد گروه 1+5 صحبت شود و همچنین در خصوص تفاهم ۱+۵ نسبت به پاسخ ایران بحثهایی صورت گیرد."

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز در این رابطه تاکید کرد: "لازمه موفقیت جلسات کار‌شناسی و معاونان و به دنبال آن گفتگوهای آتی این است که این جلسات در راهبرد گفتگو-همکاری باشد و هرگونه رفتار در خلاف این مسیر، غیرسازنده خواهد بود و پاسخ متناسب خواهد داشت."

برداشت پنج میلیون دلار از صندوق توسعه ملی صحت ندارد

مدیرعامل صندوق توسعه ملی و دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها با تکذیب برداشت پنج میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی توسط دولت گفت: با نظارت دقیق هیأت نظارت بر عملکرد صندوق توسعه ملی، حتی یک ریال هم نمی‌توان از این صندوق برداشت بدون مصوبه کرد.

مدیر عامل صندوق توسعه ملی با بیان این‌که این ادعا در نخستین روز آغاز به کار من در صندوق توسعه ملی مطرح شد، افزود: علاوه بر این سازمان بازرسی كل كشور و دیوان محاسبات نیز بر عملكرد صندوق نظارت دارند. به گزارش فارس، محمدرضا فرزین، ادامه داد: صندوق از ابتدای تاسیس تاكنون، 22 میلیارد و 600 میلیون دلار قرارداد عاملیت با بانك های مختلف منعقد كرده كه هشت میلیارد و 300 میلیون دلار از این قراردادها مسدود و معادل این مبلغ تسهیلات به سرمایه گذاران و متقاضیان پرداخت شده است.

وی در نخستین نشست خبری كه پس از انتصاب وی به سمت مدیرعاملی صندوق توسعه ملی برگزار شد، گفت: تاكنون 78 درصد منابع صندوق به طرحهای صنعت و معدن اختصاص یافته و پیش بینی می شود كه با صرف این تسهیلات 23 هزار فرصت شغلی جدید در این بخش ایجاد شود. مدیرعامل صندوق توسعه ملی سهم بخش مسكن و ساختمان از منابع صندوق توسعه ملی را 7/11 درصد عنوان كرد و افزود: استفاده از این منابع، بیش از شش هزار اشتغالزایی خواهد داشت. وی سهم بخش كشاورزی از منابع این صندوق را 4/6 درصد و سهم بخش حمل و نقل را 7/3 درصد عنوان كرد.

ادامه مطلب

یارانه 28 هزار تومانی قابل برداشت شد

سرپرست سازمان هدفمندی یارانه‌ها از تصمیم جدید دولت برای افزایش 3 هزار تومانی یارانه بابت گرانی نان خبر داد و گفت: 28 هزار تومان حساب مردم بابت یارانه نان از فردا قابل برداشت است.

سرپرست سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفت: افزایش قیمت نان بر خلاف نظر دولت انجام شد که موجب نگرانی مردم شده است بنابراین با توجه به نظر رئیس‌جمهور و توافقی که با رئیس مجلس صورت گرفت، قرار شد افزایش قیمت نان با پرداخت ماهانه 3 هزار تومان طی 9 ماه جبران شود.

بهروز مرادی افزود: برای جبران افزایش قیمت نان، 28 هزار تومانی که در پایان سال گذشته به حساب مردم واریز شده بود به عنوان یارانه نان تا پایان سال محسوب می‌شود و مردم می‌توانند از فردا دوشنبه 29 خردادماه این مبلغ را برداشت کنند.

مرادی خاطرنشان کرد: به ازای هر نفر، ماهانه 3 هزار تومان یارانه نان در نظر گرفته شده که تا پایان سال 9 ماه در پیش داریم، بنابراین این 28 هزار تومان یارانه نان مردم تا پایان سال به ازای هر نفر است.

آخرین آمار مبتلایان به ایدز در کشور

گزارش موارد ثبت شده HIV/AIDS در سه ماهه چهارم سال 90 در کشور اعلام شد.

آمار جمع آوری شده از دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور تا تاریخ 1/1/1391 نشان می دهد مجموعاً 24290 نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS درکشور شناسایی شده اند که 8/90 درصد آنان را مردان 2/9 درصد را زنان تشکیل می دهند.
به گزارش مهر، بر اساس این گزارش، تاکنون 3455 نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده و 4722 نفر از افراد مبتلا فوت کرده اند. 46/4 درصد از مبتلایان به HIV در زمان ابتلاء در گروه سنی 34-25 سال قرار داشته اند که بالاترین نسبت در بین گروههای سنی را به خود اختصاص می دهند.
این گزارش می افزاید: علل ابتلا به HIV در بین کل مواردی که از سال 1365 تاکنون در کشور به ثبت رسیده اند به ترتیب تزریق با وسائل مشترک در مصرف کنندگان مواد (69/6 درصد)، رابطه جنسی (5/10 درصد)، دریافت خون و فرآورده های خونی (1درصد) و انتقال از مادر به کودک (1درصد) بوده است. راه انتقال در 9/17 درصد از این گروه نامشخص مانده است.
در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلا آنان در سال 1390 گزارش شده است، اعتیاد تزریقی 5/62 درصد، برقراری روابط جنسی 2/21 درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک 9/3 را تشکیل داده است. در 4/12درصد از موارد شناسایی شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلاء از راه خون و فرآورده های خونی گزارش نشده است.

جزئیات افزایش 15 درصدی حقوق کارمندان

پس از گذشت 3 ماه از آغاز سال جدید و با تصویب افزایش 15 درصدی حقوق کارمندان دولت در هیات وزیران، معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور جزئیات کامل افزایش حقوق، مزایا و حق ماموریت کارمندان و کارکنان دولت در سال 91 را اعلام کرد.

در حالی که پیش از این بر سر منابع بودجه ای لازم برای افزایش حقوق 15 درصدی کارمندان دولت میان مجلس و دولت اختلافاتی به وجود آمده بود و مقامات مسوول از کمبود بودجه جهت افزایش حقوق خبر داده بودند، اما ظاهرا با تدابیر صورت گرفته این مشکلات رفع شده و امکان افزایش 15 درصدی حقوق با ضریب ریالی 805 فراهم شده است. 
معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی البته دلیل رفع این مشکل را «نظر خاص رییس‌جمهور» برشمرد و گفت: با وجود اینكه قانون برنامه پنجم توسعه بیان داشته كه افزایش حقوق‌ها در سقف اعتبارات مصوب در بودجه‌های سنواتی تعیین شود، ولی به‌رغم محدودیت‌ها، با نظر خاص رییس‌جمهور ضریب 15 درصد برای افزایش حقوق كارمندان در سال جاری تصویب شد.
رحیم ممبینی در گفت‌وگو با «ایسنا» در این باره اظهار کرد: به استناد بند الف ماده 50 قانون برنامه پنجم توسعه به عنوان مرجع تصویب افزایش سالانه ضریب حقوق کارکنان مشمول و غیرمشمول قانون مدیریت خدمات کشوری، هیات وزیران میزان ضریب افزایش حقوق، عیدی، پاداش و سقف کمک‌های رفاهی مستقیم و غیرمستقیم را تعیین کرد. بر این اساس ضریب و سایر موضوعات تعیین شد و طبق مصوبه، ضریب حقوق برای همه گروه‌های حقوق بگیر چه آنهایی که مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری می‌شوند و چه آنهایی که مشمول قانون مذکور نیستند، به میزان 15 درصد تعیین شد.

ادامه مطلب

اسامی اعضای هیئت رئیسه 12 کمیسیون مجلس نهم

 ترکیب هیئت رئیسه ۱۲ کمیسیون تخصصی مجلس نهم مشخص شد.

انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی عصر سه‌شنبه برگزار شد. به گزارش فارس، اسامی کامل اعضای هیئت رئیسه 13 کمیسیون به شرح زیر است:

1- کمیسیون آموزش و تحقیقات

در جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات محمد‌مهدی زاهدی رئیس کمیسیون، جواد هروی و علی‌اصغر زارعی نواب رئیس، عباس مقتدایی سخنگو، علیرضا سلیمی و قاسم جعفری نیز به عنوان دبیران این کمیسیون مجلس انتخاب شدند.

2- کمیسیون اجتماعی

همچنین اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس، عبدالرضا عزیزی را به عنوان رئیس و حسین طلا و فرج‌الله عارفی را به عنوان نواب اول و دوم هیئت رئیسه این کمیسیون برگزیدند. محمداسماعیل سعیدی و عباس قائدرحمت نیز به عنوان دبیران اول و دوم کمیسیون اجتماعی انتخاب شدند. سیدامیرحسین قاض‌زاده هم سخنگوی این کمیسیون شد.

3- کمیسیون اقتصادی

اعضای هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس نهم نیز برای یک سال با انتخاب اعضای این کمیسیون انتخاب شدند که بر این اساس ارسلان فتحی‌‌پور به عنوان رئیس، روح‌الله بیگی به عنوان نایب رئیس اول، محمدرضا پورابراهیمی به عنوان نایب رئیس دوم، محمد علیپور به عنوان سخنگو، سعید اربابی‌‌‌ به عنوان دبیر اول و ابراهیم نکو به عنوان دبیر دوم این کمیسیون انتخاب شدند.

ادامه مطلب

قیمت جدید نان در تهران اعلام شد

رئیس اتحادیه نان فانتزی قیمتهای جدید نان و آرد در تهران را اعلام کرد.


رئیس اتحادیه نان فانتزی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: قیمت جدید نان سنگک در استان تهران 600 تومان، نان بربری 500 تومان ، نان تافتون 300 تومان و نان لواش 160 تومان تعیین شده است. جواد کرمی گفت: قیمت آرد 21 درصد 610 تومان، آرد 18 درصد 590 تومان، آرد 15 درصد 585 تومان و آرد 12 درصد 570 تومان اعلام شده است.
وی افزود: قیمت نان فانتزی متناسب با نان سنتی افزایش قیمتی بین 20 تا 30 درصد خواهد داشت. 

نرخ تورم اردیبهشت 91 اعلام شد

بانک مرکزی نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به اردیبهشت ماه سال 1391 را 22.2 درصد اعلام کرد.

بانک مرکزی گزارش داد: نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به اردیبهشت ماه سال 1391 نسبت به دوازده ماه منتهی به اردیبهشت ماه سال 1390 معادل 22.2 درصد است.
اداره آمار اقتصادی ضمن انتشار خلاصه نتایج به دست آمده از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران بر اساس سال پایه 100=1383 اعلام کرد: شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در اردیبهشت ماه سال 1391 به عدد 352/2 رسید.
بانک مرکزی در این گزارش بازهم هیچ اشاره ای به تورم نقطه به نقطه در اردیبهشت ماه نکرده ، این درحالی است که افزایش قیمتها در این ماه و فروردین فزاینده بود.
پیش از این، نرخ تورم در سال 1390 نسبت به سال 1389 (دوازده ماه منتهی به اسفند ماه 1390 نسبت به دوازده ماه منتهی به اسفند ماه 1389) معادل 21.5 درصد و دوازده ماهه منتهی به فروردین ماه امسال 21.8 درصد گزارش شده بود.

 
  • تعداد صفحات :4
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
 

طبقه‌بندی موضوعی

آخرین مطالب

لینک‌ها

جستجو

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات