اقتصاد سیاسی ایران

وقت شما به خیر

مدیر سایت : علیرضا هاشمی

← آمار بازدید

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

گزارش

یادداشت و مقاله

آرشیو

سخنان توکلی در مراسم تودیع از مرکز پژوهش های مجلس

رئیس سابق مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه ما در مرکز از آوردن دوست و رفیق پرهیز کردیم، گفت: مرکز پژوهش‌ها در تدوین و تصویب حدود ۲۰ قانون مهم نقش محوری داشت.

کاظم جلالی،علی لاریجانی و احمدتوکلی در مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی

نماینده مردم تهران و رئیس سابق مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی امروز شنبه طی سخنانی در مراسم تودیع و معارفه‌ رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ‌ضمن تشکر از بنیانگذاران و پیشینیان این مرکز ‌اظهار داشت: جا دارد از همه مدیران مجرب و متخصص در علوم گوناگون، پژوهشگران و نیروهای پشتیبانی کننده که متأسفانه اکثرا در اینجا نیستند و همه عالمان و خبرگانی که از بیرون در خلق ثمرات پربرکت مرکز شریک هستند، تشکر کنم.

احمد توکلی افزود: مرکز پژوهش‌های مجلس در ابتدای دوره هفتم از حیث کیفی بیشتر به مباحث نظری تمایل داشت و تنها درباره برخی از طرح‌ها و لوایح نظر می‌داد و جهت‌گیری‌هایش با مبانی نظام سیاسی کشور سازگاری چندانی هم نداشت. توکلی ادامه داد: بعد از اینکه ریاست مرکز پژوهش‌ها به عهده بنده گذاشته شد، ما مرکز را نهاد پژوهش‌های کاربردی در امر حکومت تعریف کردیم؛ مرکز پژوهش‌ها مرکزی پژوهشی است چراکه امر و نهی نمی‌پذیرد و آزادی جولان فکر و گردش اطلاعات و اظهارنظر در آن وجود دارد، همچنین این مرکز مرکزی کاربردی است چراکه درباره همه چیزهای خوب عالم کار نمی‌کند و به دنبال رفع نیازهای مجلس است؛ همچنین مرکز پژوهش‌ها کارش در امر حکومت است و برخلاف علوم دقیقه مبنا و مقصد دارد.

توکلی گفت: استقلال و آزادی در پژوهش باید به جد تأمین و حفاظت شود و آنچه مرکز تولید می‌کند، باید در تقویت مبانی و تأمین مقاصد جمهوری اسلامی به کار آید و مدیران هم باید به مبانی و مقاصد نظام نه تنها ملتزم باشند بلکه باید به آنها معتقد باشند اما پژوهشگر لااقل باید قیود تحقیق را بپذیرد.

ادامه مطلب

جذب بیش از 56 هزار میلیارد ریال نقدینگی با پیش فروش سکه

مدیر اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی از عملکرد موفق طرح پیش فروش سکه و پایان یافتن مراحل اول و دوم چهار ماهه خبرداد که به تعیین تکلیف بیش از 79 درصد از کل تعهدات در زمینه پیش فروش سکه منجر شده است.

مدیر اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی آمار سکه‌ های پیش فروش شده 9 میلیون و 318 هزار سکه اعلام کرد و گفت: تاکنون سکه های تحویل داده شده 3 میلیون و 947 هزار سکه ، سکه‌های تبدیل شده به ابزارهای جایگزین سه میلیون و 420 هزار قطعه و سکه‌های تعیین تکلیف شده هفت میلیون و368هزار قطعه و سکه‌های باقی مانده یک میلیون و 950 هزار است.
به گزارش اکونیوز، پیمان قربانی با اشاره به اینکه پارسال در پی افزایش قیمت جهانی طلا و افزایش نرخ برابری دلار با ریال، بازار ارز و سکه دچار التهاب و نوسان شدید شد و باوجود اقدامات متعدد بانک مرکزی در جهت کنترل بازار و بازگرداندن ثبات و تعادل به آن، موج تقاضای سوداگری روز به روز افزایش یافت ، گفت : صف‌های طویلی از متقاضیان اعم از حرفه‌ ای و غیر حرفه‌ ای در مقابل شعب بانک‌ ملی تشکیل شد .
این مسئول خاطرنشان کرد : بانک مرکزی در جهت یکی از رسالت‌های قانونی خود که همان ثبات بخشی به بازارهای مالی و کمک به ایجاد تعادل و هدایت قیمت آن‌ها در مسیر عوامل بنیادی است، طرح پیش فروش سکه را به اجرا گذاشت.
قربانی با بیان این که‌ طرح پیش فروش سکه ، ماهیت کوتاه مدت دارد و نباید از آن انتظار بلندمدت داشت ، افزود: ریشه التهاب های اخیر در بازار طلا و ارز نیز ماهیت کوتاه مدت دارد و انتظار نمی‌رود در بلندمدت تداوم داشته باشد.
مدیر اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی ایجاد ثبات در بازارهای مالی را یکی از وظایف اصلی بانک‌های مرکزی بر شمرد و تاکید کرد: با توجه به تاثیرگذاری نوسان قیمت سکه بر سایر قیمت‌ها و ارتباط نزدیک و تنگاتنگ آن با نرخ ارز، تحولات بازار سکه و طلا همواره مورد توجه بانک مرکزی بوده و تلاش شده است از ایجاد حباب قیمتی در این بازار جلوگیری شود ، بر همین اساس، زمانی که اختلاف قیمت سکه از ارزش طلای آن افزایش ‌یابد بانک مرکزی با استفاده از ابزارها و امکانات خود در بازار مداخله می کند.
قربانی اجرای طرح پیش فروش سکه در سال 1390را از روش هایی برشمرد که در آن زمان با توجه به شرایط بازار و محدودیت تعدیل سایر ابزارهای سیاستی، مناسب ارزیابی شد و در کنار سایر اقدامات صورت گرفته در حوزه پولی و ارزی زمینه بازگشت ثبات نسبی در بازار سکه و طلا را فراهم کرد.

ادامه مطلب

دلایل گرانی های اخیر از زبان رئیس مجلس

رئیس‌ مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه به طور حتم می‌توان با برنامه‌ریزی دقیق جلوی مشکلات و گرانی‌ها را گرفت، یادآور شد: متاسفانه منشأ اصلی گرانی‌های اخیر اجرای نادرست طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، اتخاذ تدابیر نادرست و همکاری نکردن بانک‌ها با صنایع بوده است، از این‌رو باید سازوکار اجرایی را تسهیل کرد.

رئیس مجلس در دیدار با آیت‌آلله مقتدایی با اشاره به تاثیرات فرهنگی حوزه‌های علمیه در استان‌ها، تصریح کرد: متاسفانه در موضوع توسعه این مراکز غفلت شده است.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ‌ بعد از حضور گسترده مردم در انتخابات با وجود هیاهوی زیاد افرادی از بیرون و درون کشور، مجلس مستقلی با نمایندگان باتجربه و کار‌شناس تشکیل شد.
علی لاریجانی با اشاره به توانمندی‌های نمایندگان مجلس نهم، گفت: خوشبختانه منتخبان مردم در این دوره از نظر سواد و سطح معلومات، میزان فهم و شعور، تخصص، تجربه و تحلیل در سطح بالایی قرار دارند که این موضوع موجب می‌شود که مجلس تحت تاثیر جوسازی عده‌ای قرار نگیرد.
لاریجانی با تاکید بر تلاش مجلس برای بررسی و رسیدگی به موضوعات اقتصادی کشور، افزود: در چند ماه اخیر که مجلس نهم آغاز شده است، اکثر کابینه دولت اعم از وزرا و افراد دیگر در مجلس حضور یافته و گزارشی را در رابطه با اوضاع کار خود دادند.
رئیس مجلس شورای اسلامی به اقدام کمیسیون‌های تخصصی مجلس برای حل مشکل گرانی نان و شیر اشاره کرد و افزود: خوشبختانه با وجود تعلل دستگاه‌های اجرایی این مشکلات به خوبی حل شد.
وی از تدوین طرح ساماندهی جهاد کشاورزی در کمیسیون‌های تخصصی مجلس خبر داد و گفت: تدوین و تصویب این طرح می‌تواند مشکلات کشور را کاهش دهد.
لاریجانی با بیان اینکه هم‌اکنون عده‌ای از نمایندگان مجلس به دنبال حرف‌های جناحی هستند، تصریح کرد: وجه غالب مجلس توجه به مسائل مهم و مشکلات کشور دارد.
نماینده مردم قم در مجلس با تاکید بر اینکه به طور حتم می‌توان با برنامه‌ریزی دقیق جلوی مشکلات و گرانی‌ها را گرفت، یادآور شد: متاسفانه منشأ اصلی گرانی‌های اخیر اجرای نادرست طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، اتخاذ تدابیر نادرست و همکاری نکردن بانک‌ها با صنایع بوده است، از این‌رو باید سازوکار اجرایی را تسهیل کرد.
لاریجانی با تاکید بر اینکه بروز مشکلات و گرانی‌های اخیر قابل پیش‌بینی بود، افزود: دامداران و مرغداران از ۸ ماه پیش نسبت به نبود علوفه و کنجاله هشدار داده بودند، اما به علت بی‌توجهی الان این موضوع جدی شده است.
رئیس نهاد قانونگذاری با تاکید بر اینکه گرانی و اشتغال دو مشکل اصلی کشور به شمار می‌آید، گفت: به طور حتم توجه به تولید داخل می‌تواند این مشکلات را حل کند.

تعرفه های پزشکی سال 91 ابلاغ شد

تعرفه های خدمات تشخیصی و درمانی دولتی و خصوصی توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، دولت با هدف ساماندهی و تنظیم تعرفه‌های درمانی در بخش دولتی، تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی بخش دولتی در سالجاری را تصویب و ابلاغ کرد.
 
هیئت وزیران بنا به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و تایید شورایعالی بیمه سلامت کشور و به استناد بند (هـ) ماده (38) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه - مصوب 1389- سقف تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی در بخش دولتی در سال 1391 را تعیین کرد.
ویزیت پزشکان در بخش سرپایی دولتی

بر این اساس، ویزیت پزشکان و دندانپزشکان عمومی 44 هزار ریال، پزشکان و دندانپزشکان متخصص 53 هزار ریال، پزشکان فلوشیب 58 هزار و 400 ریال، پزشکان فوق تخصص و روانپزشکان 64 هزار و 900 ریال و پزشکان فوق تخصص روانپزشک 77 هزار و 400 ریال تعیین شد.
 
همچنین بر اساس این مصوبه، سهم پرداختی سازمانهای بیمه‌گر پایه برای ویزیت استادان، دانشیاران و استادیاران هیئت علمی تمام وقت جغرافیایی (مشروط به ویزیت مستقیم بیمار) براساس درجه علمی آنها به ترتیب معادل 6/1 برابر، 45/1 و 35/1 برابر نسبت به سهم آن‌ها از موارد تعیین شده در بند فوق تعیین می‌شود که ویزیت متخصص برای استادیار شامل؛ سهم سازمان 50 هزار ریال، سهم بیمه شده 16 هزار ریال در مجموع 66 هزار ریال، ویزیت متخصص برای دانشیار شامل؛ سهم سازمان 54 هزار ریال، سهم بیمه شده 16 هزار ریال در مجموع 70 هزار ریال، ویزیت متخصص برای استاد شامل؛ سهم سازمان 59 هزار ریال، سهم بیمه شده 16 هزار ریال در مجموع 75 هزار ریال خواهد بود.

ادامه مطلب

ساعات طرح ترافیک و طرح زوج و فرد در ماه رمضان

فرمانده انتظامی تهران بزرگ در تشریح اقدامات انتظامی و ترافیکی پلیس تهران بزرگ گفت: درایام ماه مبارک رمضان طرح ترافیک و زوج و فرد از ساعت ۷ صبح تا ساعت 16 خواهد بود.

سردار حسین ساجدی‌نیا در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: با توجه به نزدیک شدن به ایام ماه مبارک رمضان پلیس تهران اقدامات و تسهیلات ترافیکی را برای روزه‌داران در نظر گرفته است به طوری که محدوده زوج و فرد و طرح ترافیک در این ایام از ساعت 7 صبح تا 4 بعد از ظهر برقرار خواهد بود و مردم در ساعت‌های غیر از آن به راحتی می‌توانند در سطح شهر تردد کنند.

وی با اشاره به تسهیلات ارائه شده به اغذیه‌ فروشی‌ها و آبمیوه‌ فروشی‌ها نیز گفت: از آنجایی که در طی روز این اصناف فعالیت ندارند از اذان مغرب تا سحر می‌توانند فعالیت صنفی خود را ادامه دهند این در شرایطی است که عوامل انتظامی ما در سطح شهر برای تأمین امنیت آنان حضور دارند.
وی با اشاره به فعالیت‌ رستوران‌ها و صنوف مشابه آن در ایام ماه مبارک رمضان خاطر نشان کرد: این اصناف نیز می‌توانند از اذان مغرب تا ساعت 1 بامداد فعالیت کرده در شرایطی که در طول روز مجوز فروش مواد غذایی را ندارند. رستوران‌هایی در طول روز می‌توانند مواد غذایی را ارائه کنند که از پلیس اماکن مجوزهای لازم را دریافت کرده باشند.
ساجدی‌نیا خاطر نشان کرد: عموما این مجوز به رستوران‌های هتل‌ها داده می‌شود.
فرمانده انتظامی تهران بزرگ در ادامه توضیحات خود بیان داشت: از آنجایی که شب‌ها مراسم‌هایی را در طول ماه مبارک رمضان هیئت‌های مذهبی برپا می‌کنند عوامل ترافیکی برای تردد آسان مردم در خیابان‌ها حضور به عمل خواهند آورد و گشت‌های کلانتری و یگان امداد برای کاهش سرقت محلات حضور خواهند یافت.
وی در ادامه تأکید کرد: کلیه هیئت‌های بزرگ مذهبی که قصد برپایی مراسم دارند باید با پلیس امنیت ارتباط برقرار کرده و مجوزهای لازم را کسب کنند تا ما از نظر ترافیکی و انتظامی پوشش‌‌دهی لازم را به آنها داشته باشیم.
ساجدی‌نیا در پایان گفت: مجموعه‌های ورزشی، طباخی‌ها و حلیم‌فروشی‌ها می‌توانند تا ساعت 3 صبح به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

ارز به طور رسمی دونرخی شد

مدیر کل ثبت سفارش سازمان توسعه تجارت ایران با اعلام این كه از 18 تیرماه و با ابلاغ روش جدید تخصیص ارز برای واردات 10 كالای اولویت‌دار ارز 1226 تومانی در نظر گرفته شده است، اعلام كرد كه از این تاریخ ارز به طور رسمی دو نرخی شده است.

مدیر کل ثبت سفارش سازمان توسعه تجارت در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این كه بر این اساس ارز 1226 تومانی با اولویت‌های متقدم به این 10 گروه كالا تخصیص می‌یابد، گفت: بر این اساس اولویت‌ها در تخصیص ارز به طور جدی در نظر گرفته می‌شود؛ بنابراین تا زمانی كه ارز كالاهای متقدم تامین نشود، ارز دولتی به كالاهای دیگر تخصیص نمی‌یابد.

ساسانی خدایی افزود: كالاهای اساسی در اولویت متقدم قرار دارند و سایر كالاها در صورت عدم تامین ارز دولتی باید از ارز صادراتی استفاده كنند. وی در بیان تفاوت شیوه جدید تخصیص ارز با شیوه قبلی گفت: در گذشته اولویت‌های متقدم مشخص نبود، اما در حال حاضر یك تقسیم بندی بین كالاها صورت گرفته است؛ به این صورت كه كالاهای مرتبط با قوت لایموت، دارو، كالاهای پزشكی، كود شیمیایی و نهاده‌های كشاورزی جزو كالاهای متقدم هستند و سایر كالاها در اولویت‌های بعدی قرار می‌گیرند.

به گفته مدیرکل ثبت سفارش سازمان توسعه تجارت، حتی بدترین كالای لوكس با روش جدید در اولویت‌های آخر قرار گرفتند و در صورتی كه ارز دولتی به اندازه كافی وجود نداشته باشد باید از ارز غیر مرجع برای واردات آن‌ها استفاده شود. خدایی با اعلام این كه بر این اساس ارز دو نرخی شده است، گفت: در حال حاضر و با اعمال روش جدید ارز 1226 تومانی و ارز حاصل از صادرات كه نرخ آن معادل ارز آزاد است، وجود خواهد داشت.

جزئیات مصوبه دولت درباره اولویت بندی جدید ارزی

عضو شورای پول و اعتبار با اشاره به تصمیم اخیر دولت مبنی بر اولویت‌بندی گروه‌های کالایی در زمینه دریافت ارز 1226 تومانی، به بیان جزئیات بیشتر از این مصوبه پرداخت و گفت: باید به سرعت به ارز تک نرخی برگشت تا مفسده‌ها از بین برود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تصمیم جدید دولت برای اولویت‌بندی در ارایه ارز به واردات گفت: در واقع اصل پیشنهاد اولویت‌بندی تخصیص ارز از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به بانک مرکزی ارایه شده است و بر اساس آن، اولویت‌های ده‌گانه‌ای برای تخصیص ارز در نظر گرفته شده و تمامی واردات کشور در این ده گروه کالایی، تقسیم‌بندی می‌شود.

محمد نهاوندیان افزود: در توضیحی که در جلسه بانک مرکزی بر همین اساس تشکیل شده بود، سخن از عدم تخصیص ارز به میان نیامد، بلکه سخن از اولویتها در تخصیص ارز بود که البته با مکانیزمی که با تدبیر وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و بانکهای عامل در نظر گرفته شده است، اولویتها در تخصیص ارز با نرخ مرجع رعایت خواهد شد.
وی تصریح کرد: البته همگان بر این نکته اذعان دارند تا زمانی که سیستم دو نرخی یا چند نرخی در واقعیت اقتصاد کشور وجود داشته باشد، ارز ارزانتر طالبان و متقاضیان فراوان‌تری خواهد داشت و در واقع، رانت موجود در فاصله دو نرخ، تقاضای ارز را نیز افزایش خواهد داد که حتما این تقاضا، از عرضه ارز پیشی خواهد گرفت.
به گفته نهاوندیان، در چنین شرایطی یک نوع مکانیزم تخصیص ارز جدای از مکانیزم بازار در نظر گرفته می‌شود که مکانیزم اداری دارد و این، آغاز به کارگیری مکانیزمی است که عاقبت آن، کمیته تخصیص ارز در سطوح مختلف، رتبه‌بندی متقاضیان و صف‌های درخواست ارز و از این قبیل اقدامات خواهد بود.

ادامه مطلب

قیمت شیر دو نرخی شد

دبیرانجمن صنایع فرآورده های لبنی ایران با اعلام اینکه از امروز شیر دو نرخی در بازار عرضه شده است، از افزایش قیمت 50 درصد محصولات لبنی دیگر خبر داد.

دبیر انجمن صنایع فرآورده های لبنی ایران درخصوص تغییر قیمت لبنیات که قرار بود از امروز شنبه در بازار اعمال شود، اظهارداشت:  با توجه به تفاهم نامه انجمن صنایع فرآورده های لبنی با وزارت صنعت، معدن و تجارت، امروز شیر900 گرمی نایلونی با 1.5 درصد چربی با قیمت 900 تومان، ماست 900 گرمی با داشتن 1.5 درصد چربی با قیمت 1300 تومان و پنیر یو.اف 400 گرمی نیز با قیمت 2400 تومان در بازار عرضه شده است.
به گزارش مهر، رضا باکری اضافه کرد: البته کارخانجات لبنی 50 درصد محصولات خود را با قیمت‌های پائین و 50 درصد سایر محصولات خود را براساس سیستم عرضه و تقاضا در بازارعرضه کردند. باکری درخصوص افزایش قیمت 50 درصد محصولات لبنی پرچرب اظهارداشت: کارخانجات براساس قیمت تمام شده، 50 درصد محصولات لبنی پرچرب خود را به بازار عرضه می‌کنند.
دبیرانجمن صنایع فرآورده های لبنی پیش از این گفته بود: محصولات لبنی مانند شیر، ماست و پنیر دارای 1.5 درصد چربی (کم چرب) در قالب محصولات یارانه ای و با کاهش 30 درصدی قیمت و سایر محصولات لبنی با درصدهای متفاوت چربی با افزایش 30 درصدی قیمت از سوی کارخانجات لبنی به بازار عرضه خواهند شد تا به نوعی عدم النفع حاصل از فروش محصولات لبنی دارای 1.5 درصد چربی در بازار جبران شود.

هشدار نهاوندیان درباره چندنرخی شدن ارز

عضو شورای پول و اعتبار نسبت به رواج ارز چند نرخی در بازار هشدار داد و گفت: قانون برنامه پنجم به صراحت تکلیف کرده که باید نرخ ارز در قالب نظام شناور مدیریت شود؛ بنابراین این قانون از سوی همه لازم‌الاجرا است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به نوسانات نرخ ارز در روزهای گذشته گفت: به نظر می‌رسد که بانک مرکزی باید سیاست‌های ارزی کشور را به گونه‌ای مدیریت کند که قانون در آن پیاده‌سازی شود، به این معنا که قانون برنامه پنجم، تکلیف کرده که ارز باید با سیستم شناور مدیریت شده در بازار عرضه شود. 
محمد نهاوندیان افزود: هم اکنون که مشکلات مالی گریبانگیر کشور است، باید شرایطی را فراهم کرد که این مشکلات کمترین آثار را در اقتصاد ایران داشته باشد، این در حالی است که دولت باید برخی محدودیت‌ها را در برخورد بانکها با تولیدکنندگان از میان بردارد.
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران تصریح کرد: اگر تنها 5 تا 10 درصد در استفاده از تسهیلات بانکی سوءاستفاده کرده‌اند، نباید مابقی تجار و فعالان اقتصادی از دریافت خدمات بانکی محروم شوند، این در حالی است که هم اکنون واحدهای تولیدی و اقتصادی کشور نیازمند یاری دولت در تامین مالی هستند.
به گفته نهاوندیان، نباید اجازه داد عوارض تحریم در اقتصاد ایران نهادینه شده و توازن اقتصادی را به هم بزند، این در شرایطی است که سالهای متمادی کشور تلاش کرده که ارز تک نرخی را در کشور نهادینه کند، بنابراین نباید به راحتی اجازه داد که ارز چند نرخی در بازار رواج یابد.
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران خاطرنشان کرد: قانون برنامه پنجم توسعه به صراحت، تکلیف کرده که باید نرخ ارز در قالب نظام شناور، مدیریت شو؛ بنابراین این قانون از سوی همه لازم‌الاجرا است.
نهاوندیان خاطرنشان کرد: ارز حاصل از صادرات باید بدون واسطه بانک مرکزی و در تعامل صادرکننده و واردکننده به فروش رسد.

خط فقر 946 هزار تومان است

رییس شورای رقابت با بیان این‌كه خانوارهای شهری با درآمد ماهانه كمتر از 946 هزار تومان زیر خط فقر به حساب می آیند، گفت: مقدار یارانه نقدی فاز اول توانسته اثر مثبتی در توزیع درآمد و افزایش رفاه فقرا داشته باشد و برای فاز دوم افزایش 20 درصدی كافی خواهد بود. 
رییس شورای رقابت درباره خط فقر در سال 90 تصریح كرد: در مورد سال 90 هنوز محاسبات انجام نشده‌ است، اما در سال 89 خانوارهای شهری با درآمد ماهانه كمتر از 946 هزار تومان و خانوارهای روستایی با درآمد ماهانه كمتر از 580 هزار تومان زیر خط فقر به حساب می‌آیند. 
به گزارش ایسنا، جمشید پژویان همچنین درباره میزان افزایش یارانه نقدی در آستانه فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌‌ها اظهار كرد: مطالعات و مشاهدات در سالگرد هدفمندی یارانه‌ها نشان داد كه مقدار یارانه نقدی فاز اول توانسته اثر مثبتی در توزیع درآمد و افزایش رفاه فقرا داشته باشد بنابراین اگر همان میزان یارانه فاز اول هدفمندی یارانه‌ها به طور متوسط 20 درصد افزایش یابد كافی خواهد بود.

 
  • تعداد صفحات :2
  • 1  
  • 2  
 

طبقه‌بندی موضوعی

آخرین مطالب

لینک‌ها

جستجو

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات